شورای امنیت روسیه: در صورت وخیم‌شدن وضعیت افغانستان، از آن‌ها حمایت می‌کنیم

صبح کابل
شورای امنیت روسیه: در صورت وخیم‌شدن وضعیت افغانستان، از آن‌ها حمایت می‌کنیم

الکساندر وندیکتوف، معاون شورای امنیت روسیه، می‌گوید که در صورت وخیم‌ شدن وضعیت افغانستان، روسیه از این کشور حمایت خواهد کرد.

آقای وندیکتوف، روز جمعه -۱۸ سرطان- در گفت‌وگویی با خبرگزاری تاس، گفته است: «روسیه بی‌درنگ در برابر تهدیدات مربوط به افغانستان، واکنش نشان خواهد و در صورت وخیم‌شدن وضعیت این کشور، هدف ما حمایت از آن‌ها از آن‌هاست است.»

این مقام ارشد امنیتی روسیه، گفته است که طالبان در حال افزایش عملیات‌شان بر بخش‌هایی از افغانستان استند و چندین ولسوالی را تصرف کرده اند؛ اما «من از نتیجه‌گیری شتاب‌زده که طالبان می‌توانند کل کشور را در کنترل داشته باشند، خودداری می‌کنم.»

آقای وندیکتوف، با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، از ایالات متحده خواسته است که در قبال خروج نیروهایش از افغانستان، رویکرد مسؤولانه داشته باشد.

او افزوده است: «خروج، باید به روش مسؤولانه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که تأثیری بر امنیت افغانستان ندارد؛ این مهم‌ترین چیز برای ماست.»

این اظهارات در حالی مطرح شده است که یک هیئت طالبان در حال حاضر در مسکو به سر می‌برد. شماری از اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان پیش از چاشت روز جمعه-۱۸سرطان- در یک نشست خبری، تأکید کردند که این گروه به فکر انحصار قدرت در افغانستان نیست و چگونگی نظام آینده نیز، در جریان گفت‌وگوهای صلح مشخص خواهد شد.

شهاب‌الدین دلاور، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان در این نشست، گفت که در حکومت آینده‌ی افغانستان، همه‌ی اتباع این کشور، می‌توانند بر اساس «استعداد و اهلیت» شان نقش داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x