الله‌داد فدایی فرمانده‌ی پولیس ولایت لغمان شد

صبح کابل
الله‌داد فدایی فرمانده‌ی پولیس ولایت لغمان شد

الله‌داد فدایی، فرمانده‌ی پولیس پیشین ولایت میدان‌وردک، به عنوان فرمانده‌ی پولیس جدید ولایت لغمان گماشته شده است.

شفیع‌الله افغان‌یار، سخنگوی پولیس لغمان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که الله‌داد فدایی به عنوان فرمانده‌ی پولیس این ولایت گماشته شده؛ اما تا اکنون به کارش آغاز نکرده است.

 

محمدمسعود اندرابی، وزیر داخله، روز سه‌شنبه (۲۶ حوت)، در مکتوبی، به رییس‌جمهور غنی پیشنهاد داده که الله‌داد فدایی را به عنوان فرمانده‌ی پولیس ولایت لغمان بگمارد.

در این مکتوب آمده است: «به مقصد بهبود امور، سوق اداره سالم پرسونل، با استفاده از ظرفیت‌های موجود و تعیین کادرهای مسلکی، متعهد، صادق، دارای تجارب کافی در بست‌های نظامی عالی رتبه‌ی وزارت داخله، محترم سمونوال الله‌داد فدایی، فرزند گل محمد، قوماندان امنیه ولایت میدان‌وردک را تبدیل در بست مل پاسوال، به حیث قوماندان امنیه ولایت لغمان با نظر داشت خدمات شایسته در قسمت تامین امنیت، رفاه و آسایش مردم و وطن عزیز خویش باقول زحمات بی‌شابیه‌شان احتراما پیشنهاد می‌داریم.»

رییس‌جمهور غنی نیز این پیشنهاد وزیر داخله را منظور کرده است.

الله‌داد فدایی، متهم است که نیروهای امنیتی به رهبری او در (۱۰ دلو) بر معترضان غیرنظامی در ولسوالی حصه‌ی اول بهسود ولایت میدان‌وردک، تیراندازی کرده‌اند.

هیئت حکومتی و کمیسیون مستقل حقوق بشر، پیش از این در گزارش‌های جداگانه‌ای، گفته بودند در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی در ولسوالی حصه‌ی اول بهسود ولایت میدان‌وردک، ۱۱ غیرنظامی کشته شدند و ۳۱ نفر دیگر زخم برداشتند.

وزارت داخله، پیش از این اعلام کرده بود که معترضان در ولسوالی حصه‌ی اول بهسود غیرمسلح بوده و پس از آن که تظاهرات به خشونت کشیده شد، در جریان تظاهرات ۱۱ غیرنظامی کشته شدند و ۳۱ نفر دیگر زخم برداشتند.

این وزارت، اعلام کرده بود که وظیفه‌ی الله‌داد فدایی به عنوان فرمانده‌ی پولیس میدان‌وردک تعلیق شده و پرونده‌ی او برای تحقیقات بیشتر به دادستانی نظامی فرستاده شده است.

چند روز پیش نیز، محمدمسعود اندرابی، وزیر داخله، گفته بود که بررسی مشترک این وزارت با دادستانی نظامی در رابطه به رویداد ولسوالی حصه‌ی اول بهسود جریان دارد.

آقای اندرابی گفته بود: «اطمینان می‌دهم که تحقیقات در این مورد تکمیل می‌شود. پیش از این هم تحقیقات شده بود و دو سرباز پولیس به دادستانی ولایت میدان‌وردک معرفی شده بودند.»

مکتوب وزیر داخله، واکنش کاربران شبکه‌های مجازی را در پی داشته است.

اسحاق اکرمی، کاربر فیسبوک نوشته است: «این است عدالت! الله‌داد فدایی بیش از ۳۰ نفر، افراد ملکی را در بهسود شهید و زخمی ساخت، حالا به عنوان قوماندان امنیه جدید در لغمان معرفی شده است.»