عفو بین‌الملل: شهروندان افغانستان بهای به قدرت‌رسیدن طالبان را با خون شان پرداخته‌اند

صبح کابل
عفو بین‌الملل: شهروندان افغانستان بهای به قدرت‌رسیدن طالبان را با خون شان پرداخته‌اند

سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید که در ماه‌های نزدیک به سقوط کابل به دست طالبان، جنایت‌های زیادی در افغانستان رخ داده و این کشور شاهد خون‌ریزی‌های بی‌امان بوده است.

در گزارشی که روز چهارشنبه -۲۴ قوس-، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که در ماه‌های اخیر حکومت اشرف غنی، شهروندان افغانستان پیوسته در شفاخانه‌ها، منازل مسکونی و فروشگاه‌ها کشته و زخمی‌ می‌شدند و این اماکن مبدل به صحنه‌ی جنایت شده بود.

عفو بین‌الملل با بیان این مسأله که شهروندان افغانستان بهای به قدرت‌رسیدن طالبان را خون شان پرداخته اند، گفته است که برخلاف ادعای این گروه در مورد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت، این روند با ریخته‌شدن خون مردم انجام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که در جریان این ماه‌ها مردم افغانستان بیش از حد رنج کشیده‌اند. این سازمان، تأکید کرده است که قربانیان این جنایات جنگی در ماه‌های پیش از سقوط افغانستان باید به عدالت دست‌رسی داشته باشند و غرامت دریافت کنند.

هرچند در این گزارش، آمده است که تا هنوز ابعاد کامل کشتار شهروندان افغانستان توسط طالبان در این کشور آشکار نشده است؛ اما به چند نمونه از جنایت‌های طالبان در جریان تصرف ولسوالی‌ها و بعد از آن اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، طالبان در جریان سقوط ولسوالی‌ها در ماه‌های جولای و اگوست، سربازان پیشین نیروهای امنیتی، طرفداران دولت و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی مورد شکنجه قرار داده و سپس به قتل رسانده اند.

هم‌چنان سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که طالبان در ولایت‌های کندهار، دایکندی، غزنی و پنجشیر غیرنظامیان و نظامیان را شکنجه و به قتل رسانیده است. چنان‌چه در ولایت پنجشیر، این گروه در ششم سپتمبر، ۲۰ نفر را بازداشت کرده و آن‌ها را برای دو روز در قفس‌های کبوتر زندانی کرده و شکنجه‌ می‌کردند.

در این گزارش، آمده است که افراد طالبان شهروندان هزاره را در ولایت‌های غزنی و دایکندی نیز به قتل رسانده اند.

در بخش دیگری این گزارش به چهار حمله‎‌ی هوایی نیروهای امنیتی پیشین و نیروهای امریکایی پرداخته شده که در ماه‌های پیش از سقوط افغانستان اتفاق افتاده است. گفته می‌شود که یکی از این حمله‌ها در یک منطقه‌ی پرجمعیت انجام شده بود که در نتیجه‌ی ۲۸ غیرنظامی جان باختند و شش تن دیگر زخمی شده اند.

هم‌چنان در نتیجه‌ی هشت عملیات زمینی نیروهای ارتش نیز ۱۲ نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

با این حال، سازمان عفو بین‌الملل، خواستار رسیدگی به جنایت‌هایی شده که ماه‌های نزدیک به سقوط افغانستان اتفاق افتاده است. این سازمان، گفته است که جنایت‌های جنگی در افغانستان باید توسط داده کیفری بین‌المللی بررسی شود.

عفو بین‌الملل از دادگاه کیفری بین‌المللی خواسته است که افزون بر جنایت‌هایی که از سوی طالبان انجام شده، عملکرد نیروهای امریکایی و نیروهای امنیتی پیشین را نیز در تحقیقات شان شامل کند.

در گزارش، تأکید شده است که باید یک مکانیزم شفاف برای بررسی پرونده‌های عاملان جرایم جنگی روی دست گرفته شود تا عدالت برای خانواده‌های قربانیان تأمین شود.