عفو بین‌الملل: پس از سقوط افغانستان، زنان و دختران قربانی خشونت به حال خود رها شده‌ اند

صبح کابل
عفو بین‌الملل: پس از سقوط افغانستان، زنان و دختران قربانی خشونت به حال خود رها شده‌ اند

سازمان عفو بین‌الملل، گزارش داده است که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، خدمات ضروری به زنان و دختران قربانی خشونت ارایه نمی‌شود و این زنان و دختران به حال خود رها شده اند.

در گزارشی که روز دوشنبه -۱۵ قوس-، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که با تسلط طالبان در افغانستان، سیستم خدمات حفاظتی قربانیان خشونت از بین رفته و بسیاری از کسانی که در قسمت محافظت از زنان قربانی خشونت کار می‌کردند به شمول کارکنان خانه‌های امن، وکلا، قضات و مقام‌های دولتی‌ در معرض تهدید و مرگ قرار دارند.

در این گزارش با بازماندگان قربانیان و افراد درگیر در خدمات حفاظتی در ولایت‌های دایکندی، بامیان، بادغیس، کابل، ننگرهار، سرپل، تخار، کندز و پکتیکا گفت‌وگو شده است.

بر  بنیاد گزارش سازمان عفو بین‌الملل، طالبان پس از تصرف افغانستان، بسیاری از خانه‌های امن را بسته و یا به غارت برده اند و کارکنان آن را به مورد آزار و اذیت و یا هم تهدید به مرگ کرده اند.

این سازمان، تأکید کرده است که طالبان با رها کردن مجرمان خشونت علیه زنان و بستن خانه‌های امن، زنان و دختران قربانی خشونت را به حال خودشان رها کرده است؛ زیرا زنان و دختران قربانی خشونت در بیش‌تر خانه‌های امن، نیاز به درمان فوری داشته‌اند.

در همین حال سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به عفو بین‌الملل، گفته است که زنان قربانی خشونت می‌توانند به محاکم طالبان مراجعه کنند و مطابق قانون و شریعت به آن رسیدگی می‌شود.

به گفته‌ی او، مجرمان خشونت علیه زنان از سوی افراد طالبان نه؛ بلکه از سوی دولت قبلی آزاد شده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی از وضعیت زنان و دختران قربانی خشونت از جامعه‌ی جهانی خواسته است تا با به‌گونه‌ی فوری و درازمدت بودجه برای ارایه‌ی خدمات ضروری برای محافظت از زنان و دختران قربانی خشونت در افغانستان فراهم کند.

در این گزارش هم‌چنین از جامعه‌ی جهانی خواسته است، قربانیان خشونت و ارایه‌دهندگان خدمات برای آن‌ها که در معرض تهدید طالبان قرار دارد، باید هرچه زودتر به بیرون از افغانستان انتقال داده شوند.