آنتونی بلینکن: تهدید تروریزم از افغانستان به جای دیگری منتقل شده است

صبح کابل
آنتونی بلینکن: تهدید تروریزم از افغانستان به جای دیگری منتقل شده است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است که تهدید تروریزم از افغانستان به جای دیگری منتقل شده و واشنگتن سایر مسایل را در دستور کار خود دارد و باید انرژی خود را روی آن‌ها متمرکز کند.

آقای بلینکن، یک‌شنبه شب (۲۹ حمل)، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری ای‌بی‌سی، گفت: «به اهدافی که بیست سال پیش در افغانستان تعیین کرده بودیم، دست یافتیم.»

به گفته‌ی او، شبکه‌ی القاعده به گونه‌ی کامل تخریب شده و دیگر مانند ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ توانایی حمله به ایالات متحده را ندارد.

آقای بلینکن افزود: «۲۰ سال پیش ما به افغانستان رفتیم؛ زیرا در ۱۱ سپتمبر مورد حمله قرار گرفتیم؛ ما به جنگ کسانی که به ما حمله کردند رفتیم تا اطمینان حاصل کنیم که دوباره افغانستان به پناه‌گاه امن تروریستان که علیه ایالات متحده و متحدان و شریک‌های ما باشد، تبدیل نشود.»

وزیر خارجه‌ی امریکا در ادامه گفت: «اسامه بن لادن، رهبر القاعده ۱۰ سال پیش کشته شد و تهدید تروریزم به جای دیگری منتقل شده است و واشنگتن مسایل دیگری از جمله رابطه با چین، تغییرات اقلیمی، همه‌گیری کرونا را در دستور کار خود دارد و باید با ‌آن‌ها مقابله کند و منابع و انرژی خود را روی آن‌ها متمرکز کند.»

او در بخش دیگری از سخنان خود، به نشست استانبول اشاره کرده و گفت که اگر طالبان می‌خواهند در حکومت مشارکت داشته باشند و در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شوند و نمی‌خواهند منزوی شوند، باید در نشست استانبول اشتراک کنند.

پیش از این، گروه طالبان گفته بود، تا زمانی که نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان بیرون نشوند، در گفت‌وگوهای صلح اشتراک نخواهند کرد و جنگ علیه این نیروها را دوباره از سر خواهند گرفت.

آنتونی بلینکن در این مورد گفت: «اگر آن‌ها {طالبان} دوباره شروع کنند، جنگ طولانی خواهد شد که به نفع آن‌ها نیست.»

از سویی هم، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا، روز یک‌شنبه (۲۹ حمل/۱۸ اپریل)، در گفت‌وگو با شبکه‌ی فاکس‌نیوز گفت که نقشه‌ی تروریزم جهانی از زمان جنگ امریکا در افغانستان به گونه‌ی چشم‌گیری تغییر کرده است.

او افزود: «شبکه‌ی القاعده به یمن، سوریه و سومالی منتقل شده و داعش به سوریه و برخی از کشورهای آفریقایی کشیده شده است. برای محافظت امریکا در برابر تهدیدات تروریستی، ما باید منابع و توانایی‌های خود را در سطح وسیعی از کشورها و قاره‌ها اختصاص دهیم، نه این‌که فقط آن‌ها در افغانستان مترکز کنیم.»