سناتور جمهوری‌خواه امریکایی: در ماه می افغانستان را ترک نخواهیم کرد

صبح کابل
سناتور جمهوری‌خواه امریکایی: در ماه می افغانستان را ترک نخواهیم کرد

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌‌خواه امریکایی، گفته است که سربازان این کشور در ماه می سال جاری میلادی، از افغانستان بیرون نخواهند شد.

آقای گراهام، در گفت‌‌وگو با شبکه‌ی سی‌‌بی‌‌اس، افزوده است: «از پیشنهاد اداره‌ی جو بایدن خوشحالم. ما می‌خواهیم سربازان خود را با رویکرد مبتنی بر شرایط، در افغانستان نگه داریم. به باور من، قرار نیست در ماه می افغانستان را ترک کنیم.»

به گفته‌ی او، سربازان امریکایی زمانی افغانستان را ترک خواهند کرد که شرایط در این کشور بهتر شود.

آقای گراهام افزوده است که طالبان، فریب‌کاری کرده و شرایط را رعایت نکرده‌اند؛ به همین دلیل با موضع وزارت خارجه و اداره‌ی جو بایدن، موافق است.

او گفته است که موضوع حضور مجدد سربازان امریکایی در افغانستان، در حال ارزیابی است. «تلاش می‌شود که شمار سربازان، در حد پایین باشد؛ اما نه برای دور شدن و از دست دادن همه دست‌آوردهایی که به دست آورده‌ایم.»

به باور آقای گراهام، در صورت خروج عجولانه‌ی امریکا، داعش و القاعده دوباره قدرت‌مند خواهند شد.

این در حالی است که اخیرا، کانگرس امریکا، از جو بایدن خواسته است تا سرعت خروج سربازان امریکایی از افغانستان را کاهش دهد تا وضعیت امنیتی این کشور، بهتر شود.

در گزارش کانگرس امریکا زیر نام (گروه مطالعه‌ی افغانستان) به ریاست جنرال جوزف دانفورد، آمده است که با توجه به شرایط، خروج سربازان امریکایی از افغانستان، می‌تواند سبب بی‌ثباتی در منطقه، قوی شدن شبکه‌ی القاعده و تشدید جنگ‌های داخلی در این کشور شود.

در گزارش آمده است که ایالات متحده نباید پیروزی را به طالبان بدهد. بر اساس گزارش، خروج کامل سربازان امریکایی در ماه می بدون در نظر گرفتن پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، می‌تواند سبب فروپاشی دولت افغانستان شود.

در گزارش آمده است: «ایالات متحده باید سیاست خروج سربازانش از افغانستان را مورد بازنگری قرار دهد تا مطمین شود که گفت‌وگوهای صلح در قطر، منجر به یک توافق سیاسی برای پایان جنگ در این کشور خواهد شد.»

در گزارش، همچنان هشدار داده شده که ممکن است گروه طالبان با تمدید ماموریت سربازان امریکایی در افغانستان موافقت نکند و از گفت‌وگوهای صلح بیرون شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x