رویترز: امریکا خواهان تأخیر در مراسم تحلیف محمداشرف غنی شده است

صبح کابل
رویترز: امریکا خواهان تأخیر در مراسم تحلیف محمداشرف غنی شده است

به دنبال تنش‌های اخیر انتخاباتی در افغانستان، مقام‌های امریکایی، از محمداشرف غنی خواسته‌اند تا مراسم تحلیف خود را به تعویق بیاندازد.

خبرگزاری رویترز، روز سه‌شنبه (۶ حوت) گزارش داده است که مقام‌های امریکایی، خواهان تأخیر در برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری افغانستان شده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های امریکایی، گفته‌اند که برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، می‌تواند به اختلاف‌های انتخاباتی شدت بخشیده و هم‌چنان پروسه‌ی صلح به رهبری ایالات متحده را با خطر مواجه بسازد.

کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، گفته است که کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

آقای عبدالله، در چند روز گذشته، دست به اقدام‌هایی زده و برای ولایت‌های جوزجان و سرپل، والی معرفی کرده است.

با این حال، قرار است رییس‌جمهور غنی، روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری، مراسم تحلیف به جا آورد. از سویی هم، گفته می‌شود که عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز تلاش دارد تا هرچه زودتر، برای خود مراسم تحلیف برپا کند.