نمایندگی‌های دیپلماتیک در کابل، حمله بر غیرنظامیان و کارمندان رسانه‌ای را محکوم کردند

صبح کابل
نمایندگی‌های دیپلماتیک در کابل، حمله بر غیرنظامیان و کارمندان رسانه‌ای را محکوم کردند

به تازگی نمایندگی‌های سیاسی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، امریکا، کانادا، استرالیا و انگلستان، با نشر اعلامیه‌ای‌ مشترک، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و نمایندگان رسانه‌ها در افغانستان را محکوم کرده اند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۷ قوس)، از سوی این کشورها به نشر رسیده، آمده است که حمله بر غیرنظامیان، نمایندگان رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی، حمله بر روند فعلی صلح در افغانستان است.

در این اعلامیه، افزون بر این که طالبان مسوول بیشترین حمله‌ی تروریستی‌ای خوانده شده که در آن غیرنظامیان کشته می‌شوند، تاکید شده که حمله‌های عمدی بر غیرنظامیان و نمایندگان رسانه‌ها وحشیانه است.

دیپلمات‌های خارجی در این اعلامیه، تاکید کرده اند که آن‌ها به حمایت شان از حقوق شهروندان افغانستان ادامه می‌دهند.

آن‌ها همچنان خواستار تطبیق فوری قوانین جهانی بشردوستانه و حقوق‌بشری در افغانستان شده اند.

در این اعلامیه، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، امریکا، کانادا، آسترالیا و انگلستان، امیدواری نشان داده اند که همه‌ی طرف‌های درگیر در افغانستان از آزادی رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی حمایت کنند و به آن احترام بگذارند.

آن‌ها، همچنان از دولت افغانستان خواسته اند که به مصوونیت عاملان‌ حمله‌های تروریستی که در آن غیرنظامیان قربانی می‌شوند، پایان دهد.

این در حالی است که هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر، حمله‌های تروریستی از سوی گروه طالبان نیز افزایش یافته است. وزارت داخله‌، گفته است که در جریان یک‌ ماه گذشته، ۱۳۴ غیرنظامی در نتیجه‌ی حمله‌های این گروه، کشته شده اند.