وزرای خارجه‌ی امریکا و پاکستان: دست‌یابی به توافق سیاسی در افغانستان، مسؤولیت تمام طرف‌ها است

صبح کابل
وزرای خارجه‌ی امریکا و پاکستان: دست‌یابی به توافق سیاسی در افغانستان، مسؤولیت تمام طرف‌ها است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا و شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، یک‌شنبه شب (۲۶ ثور)، در یک تماس تلفونی، در باره‌ی روند صلح افغانستان صحبت کرده اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، در تویترش نوشته است که در این تماس تلفونی، در باره‌ی پیشرفت در تعهدات ضد تروریزم پاکستان، ادامه‌ی همکاری با صلح افغانستان و حمایت از ثبات منطقه‌ای صحبت شده است.

او افزوده است: «من مشتاقانه منتظر ادامه‌ی همکاری‌های مشترک با یک‌دیگر استم.»

از سویی هم، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، در تویتی گفته است که کشورش برای حمایت از روند صلح افغانستان، قاطعانه تلاش می‌کند.

آقای قریشی افزوده است: «به باور ما، دست‌یابی به یک راه حل سیاسی صلح‌آمیز در افغانستان، مسؤولیت مشترک تمام طرف‌ها در افغانستان و هم‌چنان کشورهای منطقه و جهان است.»

این در حالی است که اخیرا، رییس‌جمهور غنی چندین بار گفته است که اکنون تصمیم اصلی به دست پاکستان است که راه دوستی را با افغانستان انتخاب می‌کند و یا دشمنی.

آقای غنی، در تازه‌ترین مصاحبه‌اش با مجله‌ی آلمانی اشپیگل، با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح و ادامه‌ی خشونت‌ها، گفته است: «جنرال قمر باجوه، ‏رییس ستاد ارتش پاکستان، مهمان من بود. او به من اطمینان داد که بازگشت امارت طالبان به ‏نفع هیچ‌کس در منطقه به ویژه پاکستان نیست؛ اما او گفت که برخی از مقام‌های پایین‌رتبه‌ی ‏ارتش پاکستان هم‌چنان در موارد معین نظر مخالف دارند. مسئله به اراده‌ی سیاسی بر می‌گردد.»‏

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده که در حال حاضر، نقش امریکا کم‌رنگ شده و سوال جنگ یا صلح، ‏اکنون به پاکستان ارتباط دارد‎.‎