هشدار طالبان به امریکا: سرپیچی از توافق‌نامه‌ی قطر، سبب واکنش جدی خواهد شد

صبح کابل
هشدار طالبان به امریکا: سرپیچی از توافق‌نامه‌ی قطر، سبب واکنش جدی خواهد شد

گروه طالبان، ادعا کرده است که نیروهای امریکایی، اخیرا حمله‌های هوایی را در برابر اعضای این گروه در ننگرهار، کندهار و هلمند انجام داده‌اند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۵ جدی)، از سوی گروه طالبان منتشر شده، آمده است که این حمله‌ها، به معنی سرپیچی از توافق‌نامه‌ی قطر است و در صورت ادامه‌ی آن، این گروه نیز مجبور به واکنش جدی خواهد شد.

در اعلامیه آمده است: «از چند روز به این طرف، نیروهای امریکایی، طالبان را در ننگرهار و هلمند مورد حمله‌های پی‌هم هوایی قرار داده‌اند، از سویی هم، سربازان دولتی در ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار عملیاتی را آغاز کرده‌اند که نیروهای امریکایی نیز از آن‌ها حمایت هوایی می‌کنند.»

گروه طالبان، هشدار داده است که اگر این حمله‌ها متوقف نشود، اعضای این گروه نیز مجبور به عکس‌العمل جدی خواهند شد که در آن صورت، مسئولیت آن به عهده‌ی ایالات متحده‌ی امریکا خواهد بود.

بر اساس توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان که در ماه فبروری سال گذشته در دوحه امضا شد، نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال جاری میلادی به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج شوند. هم‌چنان طالبان در این توافق‌نامه، تعهد کرده‌اند که به نظامیان امریکایی و بین‌المللی حمله نمی‌کنند.

مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا نیز، شنبه شب (۱۳ جدی)، در برگه‌ی تویترش نوشت که از یک سال به این سو، هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده و این یک دست‌آورد بزرگ است.

با این حال، در تازه‌ترین مورد، وزارت دفاع روز دوشنبه (۱۵ جدی)، اعلام کرده است که در نتیجه‌ی عملیات پیش‌گیرانه‌ی نیروهای ارتش در ولسوالی‌های ژیری و ارغنداب ولایت کندهار، ۳۸ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x