شمار نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌یابد

صبح کابل
شمار نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌یابد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، قصد دارد شمار نیروهای نظامی خود را در افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

شبکه‌ی امریکایی سی‌بی‌اس، به نقل از مقام‌های نظامی امریکا، گزارش داده است که احتمال دارد دونالد ترامپ، دستور کاهش نیروهایش در افغانستان و عراق را صادر کند.

پنتاگون، زمان صادر شدن این دستور را ۱۵ جنوری سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده است؛ یعنی پنج روز پیش از به پایان رسیدن دوره‌ی ریاست‌جمهوری ترامپ.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از یک مقام نظامی امریکایی که نخواسته نامش افشا شود، نوشته است که طرح بیرون شدن نیروها از افغانستان وعراق، هفته‌ی گذشته با رهبران نظامی امریکا در جریان گذاشته شده؛ اما تا هنوز به فرماندهان تحویل داده نشده است.

وزارت دفاع امریکا، پیش از این به خاطر بیرون کردن نیروها از افغانستان، دو شرط گذاشته بود؛ یکی کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان و دوم قطع رابطه‌ی طالبان با گروه‌های تروریستی؛ اما این دو شرط تا هنوز عملی نشده و حالا ترامپ قصد دارد نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند.

با این حال، فرماندهان وزارت دفاع امریکا، از خروج نیروهای نظامی از افغانستان نگرانی دارند. آن‌ها باور دارند اگر نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند؛ دو پیغام مهم به طالبان خواهد داشت؛ نخست این که بدون گرفتن امتیاز یا تعهدی از سوی  طالبان، خاک افغانستان را ترک می‌کنند و دوم با کاهش نیروهای نظامی، حملات طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش خواهد یافت.

امریکا در حال حاضر، پنج هزار نظامی در افغانستان و بیش از سه هزار نظامی در عراق دارد و از صدور دستور ترامپ، این نیروها به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

نیروهایی‌ که در افغانستان باقی می‌ماند، اکثرا عملیات ویژه را انجام خواهند داد و حملات هوایی را با هم‌کاری نیروهای دفاعی-امنیتی افغانستان عملی خواهند کرد.

دونالد ترامپ، پس از آن تصمیم به کاهش نیروها در افغانستان و عراق می‌گیرد که هفته‌ی پیش، مارک اسپر، وزیر دفاع خود را که مخالف کاهش نیروهای نظامی در خاورمیانه و افغانستان بود، برکنار کرد و به جای او، کریستوفر میلر را که یکی از نظامیان وفادار و موافق با کاهش نیروها است گماشت.

رییس‌جمهور امریکا، این تصمیم را در حالی‌ گرفته است که تا دو ماه دیگر، دوره‌ی ریاست‌جمهوری اش به پایان می‌رسد و جای خود را به جو بایدن خواهد داد.