جو بایدن: از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پشیمان نیستم

صبح کابل
جو بایدن: از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پشیمان نیستم

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، پشیمان نیست.

آقای بایدن، روز سه‌شنبه -۱۹ اسد-، در کاخ سفید به خبرنگاران گفته است: «در ۲۰ سال گذشته، یک تریلیون دالر برای جنگ افغانستان مصرف کردیم، بیش از ۳۰۰ هزار تن از نیروهای امنیتی این کشور را آموزش دادیم و با سلاح‌های مدرن مجهز کردیم. حالا باید رهبران افغانستان گردهم آمده و برای خود و مردم خود مبارزه کنند.»

او گفته است که امریکا در دو دهه‌ی گذشته، هزاران کشته و زخمی در افغانستان داده و در حال حاضر، زمان آن فرا رسیده تا نیروهای دفاعی-امنیتی افغانستان، خود از کشور شان دفاع کنند.

به گفته‌ی او، امریکا به تعهد خود مبنی بر حمایت از نیروهای دفاعی-امنیتی افغانستان، به ویژه در بخش حملات هوایی، پابند است.

آقای بایدن، افزوده است که فعال نگهداشتن نیروهای هوایی، فراهم‌آوری تجهیزات و مواد خوراکی و پرداخت معاش، از جمله کمک‌هایی است که واشنگتن به آن تعهد کرده و به آن پابند است.

رییس‌جمهور امریکا، گفته است که حکومت افغانستان، هنوز هم می‌تواند در برابر حملات طالبان ایستادگی کند.

او گفته است: «فکر می‌کنیم که هنوز هم چنین احتمال وجود دارد. در افغانستان، یک وزیر دفاع جدید انتخاب شده. آن‌ها می‌توانند با طالبان مبارزه کنند.»

این در حالی است که اخیرا، دامنه‌ی جنگ در افغانستان گسترش یافته و هرازگاهی، برخی مناطق به دست جنگ‌جویان طالب سقوط می‌کند. در برخی موارد، نیروهای دولتی موفق شده اند تا مناطق از دست رفته با از طالبان پس بگیرند.