سی‌آی‌ای امریکا، رهبر گروه القاعده را در افغانستان کشت

عصمت امین
سی‌آی‌ای امریکا، رهبر گروه القاعده را در افغانستان کشت

به دنبال نشر گزارش‌ها در مورد حمله‌ی طیاره‌های بدون سرنشین امریکا در شهر کابل، اکنون خبرگزاری اسوشیتدپرس، گزارش داده که ایمن الظواهری، رهبر گروه القاعده در نتیجه‌ یک حمله‌ی هوایی‌ امریکا در افغانستان کشته شده است.

اسوشیتدپرس به نقل از پنج منبع آگاه، نوشته که سی‌آی‌ای امریکا در یک حمله‌ی هواپیمای بدون‌ سرنشین، ایمن الظواهری را کشته است.

به نقل از این منابع، عصر روز یک‌شنبه -۹ اسد-، مقام‌های امریکایی خبر مرگ رهبر گروه القاعده را شنیده‌اند؛ اما دولت این کشور تا اطمینان کامل، اطلاعات مرگ او را به تعویق انداخته است.

هرچند مقام‌های کاخ سفید، مرگ ایمن الظواهری را تأیید نکرده‌اند؛ اما در بیانیه‌ای، گفته اند که یک عملیات ضد تروریستی «موفقیت‌آمیز» علیه یک هدف مهم القاعده در افغانستان انجام شده است که در نتیجه‌ی آن، هیچ تلفاتی به غیرنظامیان وارد نشده است.

با این حال، قرار است که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا ساعت ۷:۳۰ به وقت امریکا در مورد حمله‌ی هوایی امریکا بیش‌تر معلومات ارائه کند.

این در حالی است که پیش‌تر ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان نیز، تأیید کرد که یک خانه‌ مسکونی در شهر کابل هدف حملات هواپیمای بدون سرنشین امریکایی قرار گرفته است.

مجاهد دوشنبه‌شب -۱۰ اسد-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که یافته‌های ابتدایی ارگان‌های امنیتی و استخباراتی طالبان نشان می‌دهد که این حمله توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکایی انجام شده است.

سخن‌گوی طالبان این حمله را محکوم کرده و گفته است که این اقدام خلاف اصول بین‌المللی و سرپیچی از توافق‌نامه‌ی دوحه است.

به گفته‌ی او، این رفتار نشان‌دهنده‌ی تکرار تجربه‌های ناکام ۲۰ سال گذشته امریکا است و تکرار آن، به فرصت‌های موجود آسیب می‌رساند.