عفو بین‌الملل از طالبان خواست که در مورد ربوده‌شدن عالیه عزیزی هرچه زودتر تحقیق کنند

صبح کابل
عفو بین‌الملل از طالبان خواست که در مورد ربوده‌شدن عالیه عزیزی هرچه زودتر تحقیق کنند

سازمان عفو بین‌الملل از گروه طالبان خواسته است که هرچه زودتر در مورد ربوده‌شدن عالیه عزیزی، مدیر پیشین بخش زنان زندان هرات تحقیق کند.

در اعلامیه‌ای که روز جمعه -۱ دلو-، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که عالیه عزیزی در دوم اکتوبر سال گذشته‌ی میلادی زمانی که از خانه به طرف کار خود می‌رفت، ناپدید شد و تا هنوز به خانه برنگشته است.

در اعلامیه، آمده است که با گذشت بیش‌ از سه ماه از ربوده‌شدن عالیه عزیزی، خانواده‌ی او در مورد محل نگهداری‌اش هیچ معلوماتی ندارد.

با این حال سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است که در صورت بازداشت، به گونه‌ی فوری و بدون قیدوشرط او را آزاد کنند.

این سازمان به نقل از محمد نذیر عارفی، برادر عالیه عزیزی، نوشته است که خواهرش به درخواست طالبان دوباره به کارش برگشته بود؛ اما با وجود درخواست مداوم از مقام‌های طالبان در هرات، هنوز این گروه تحقیقات در مورد ناپدیدشدن او را آغاز نکرده است.

به گفته‌ی عارفی، طالبان می‌گویند که خواهرش را بازداشت نکرده اند.

در همین حال، عفو بین‌الملل، گفته است که عالیه عزیزی در شرایطی ناپدید شده که طالبان در ماه‌های اخیر به گونه‌ی غیرقانونی اعضای دولت پیشین، روزنامه‌نگاران و منتقدان این گروه را بازداشت کرده اند.

این سازمان، تأکید کرده است که طالبان به حقوق زنان و دختران افغانستان توجهی نکرده و تعهدات به قوانین بین‌المللی حقوق بشر و بشردوستانه را نادیده می‌گیرند.

در اعلامیه، آمده است که طالبان از نیروهای انسانی برای سرکوب معترضان استفاده می‌کنند و حتا برای پراکنده‌کردن زنان معترض از گاز اشک‌آور نیز استفاده کردند.