عفو بین‌الملل: طالبان زنان افغانستان را از حقوق‌ ابتدایی شان محروم کرده‌اند

صبح کابل
عفو بین‌الملل: طالبان زنان افغانستان را از حقوق‌ ابتدایی شان محروم کرده‌اند

هم‌زمان با هفته‌ی تجلیل از هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان، سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که زنان افغانستان تحت حاکمیت طالبان در معرض خطر جدی قرار دارند.

عفو بین‌الملل روز جمعه -۲۰ حوت-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که زنان و دختران افغانستان بیش‌تر از هر زمان دیگر در معرض خطر جدی قرار گرفته اند؛ اما تا هنوز تسلیم نشده‌اند.

این سازمان، گفته است که طالبان زنان و دختران افغانستان را از حقوق ابتدایی شان محروم کرده اند و زندگی آن‌ها با تهدید جدی قرار گرفته است.«آینده‌ی میلیون‌ها زن در افغانستان در معرض خطر قرار دارد. زنان افغان زیر ترس و خشونت طالبان زندگی می‌کنند.»

عفو بین‌الملل از کشورهای دیگر خواسته است که به گفتمان‌ها در مورد حقوق زنان افغان ادامه دهند و اجازه ندهند که آن‌ها فکر کنند تنها مانده اند.

این در حالی است که روز گذشته –پنج‌شنبه، ۱۹ حوت-، میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد – حقوق زنان افغانستان نیز، گفته است که زنان افغان به دلیل اعتراض شان در معرض تهدید جدی قرار دارند و مورد حمله قرار گرفته اند.

بانو باشله، گفته است که طالبان باید به زنان افغانستان اجازه‌ی رفتن به مکتب و دانشگاه را بدهند و اجازه بدهند که آن‌ها در ساختن آینده‌ی کشور شان نقش داشته باشند.