عفو بین‌الملل: طالبان مسؤول کشتار هزاره‌ها استند

صبح کابل
عفو بین‌الملل: طالبان مسؤول کشتار هزاره‌ها استند

سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که طالبان پس از سقوط ولایت غزنی، در ماه گذشته، نه تن از قوم هزاره را کشتند.

در گزارش تحقیقی‌ای  که سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه-۲۸ اسد- به نشر رسانده، آمده است که این کشتار به تاریخ ۴ تا ۶ ماه جولای در ولسوالی مالستان اتفاق افتاده است.

در این گزارش به نقل از شاهدان عینی در محل، آمده است که است که شش تن از این افراد با شلیک گلوله و سه تن دیگر زیر شکنجه کشته شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که این کشتار وحشیانه، بخش کوچکی از مجموع کشتار طالبان تا به امروز است؛ زیرا این گروه خدمات تلفن همراه را در بسیاری از مناطق قطع کرده اند و عکس و ویدیوهایی را که از این مناطق نشر می‌شود، کنترل می‌کنند.

اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل، گفته است: «وحشی‌گری خون‌سردانه‌ی این کشتارها، یادآور سابقه‌ی طالبان در گذشته و نشانه‌ی هولناکی از آن چه حکومت طالبان به بار خواهد آورد، است.»

او در ادامه، گفته است: «این کشتارهای هدف‌مند نشان می‌دهد که اقلیت‌های قومی و مذهبی تحت حکومت طالبان در افغانستان، هم‌چنان در معرض خطر استند.»

سازمان عفو بین‌الملل از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا قطع‌نامه‌ی اضطراری صادر کند و از طالبان بخواهد به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و امنیت همه افغان‌ها را بدون در نظر داشت پیشینه‌ی قومی و مذهبی آن‌ها تضمین کنند.

سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که شکنجه و قتل در مناطقی که درگیری جریان دارد، نقض کنوانسیون‌های ژنو و طبق اساس‌نامه‌ی روم و دادگاه جنایی بین‌المللی جنایات جنگی به شمار می‌رود؛ جنایاتی که در حال حاضر بررسی جنایات مربوط به درگیری در افغانستان را نیز شامل می‌شود.

این سازمان هم‌چنان از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته است یک مکانیزم تحقیق قوی برای مستندسازی، جمع‌آوری و حفظ شواهد جنایات جاری و نقش حقوق بشر در سراسر افغانستان، راه‌اندازی کند؛ زیرا این امر برای اطمینان از تصمیم‌گیری آگاهانه از سوی جامعه‌ی بین‌المللی و مبارزه با مصؤونیت از مجازات گروه طالبان که هم‌چنان به جنایات سنگین در کشور دامن می‌زند، حیاتی خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x