امرالله صالح: کسانی به دعوت کمیسیون طالبان لبیک می‌گویند که وقار و عزت نداشتند

صبح کابل
امرالله صالح: کسانی به دعوت کمیسیون طالبان لبیک می‌گویند که وقار و عزت نداشتند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین به برگشت شماری از کارمندان جمهوریت به دعوت طالبان به افغانستان واکنش نشان داده است.

آقای صالح روز دوشنبه -۱۶ جدی-، در برگه‌ی تویترش نوشته است، کسانی که به دعوت کمیسیون طالبان لبیک گفته و زیر چتر این گروه بر می‌گردند، بی‌عزتی خود را به طالب علنی می‌کنند.

او افزوده است: «ده‌ها هزار انسان این وطن برای حراست از دولت و نظامی جان باختند که این‌ها بر اریکه‌ی قدرت آن نشسته بودند. من هیچ شک ندارم که طالب به طرف این معامله‌گران شرافت و عزت به عنوان نمادهای خباثت و ذلت نگاه خواهند کرد.»

به باور صالح، برگشت این افراد که به گفته‌ی او، «ویروس‌های غیر قابل دید و کشنده» در بدنه‌ی نظام می‌باشند، به نفع مردم و مقاومت افغانستان است.

این در حالی است که اخیرا شماری از مقام‌های حکومت پیشین به دعوت طالبان دوباره افغانستان برگشته‌اند.

در تازه‌ترین مورد، حسن مبارک عزیزی، معین پیشین وزارت ترانسپورت که یک هفته پس از سقوط جمهوریت به ترکیه رفته بود، به دعوت کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان به کشور برگشته است.

همین‌گونه، جنرال دولت وزیری، سخن‌گوی پیشین وزارت دفاع و از چهره‌های به شدت مخالف طالبان نیز، روز گذشته به افغانستان برگشت.

با این حال، امرالله صالح در ادامه‌ نوشته‌ی به سقوط جمهوریت اشاره کرده و گفته است که به قدرت‌رسیدن طالبان، دسیسه‌ی چند بعدی بود، نه پیروزی نظامی؛ زیرا به گفته‌ی او، اگر دسیسه نمی‌بود، حتا در چهاردهم اگست که طالبان از چهار طرف هجوم آورده بود با ضربه نظامی شکست می‌خورد.