امرالله صالح: ۲۳ مارچ برای دختران افغان تبدیل به روز درد و رنج شد

صبح کابل
امرالله صالح: ۲۳ مارچ برای دختران افغان تبدیل به روز درد و رنج شد

امرالله صالح، معاون پیش ریاست‌جمهوری افغانستان در واکنش به اجازه‌نیافتن دختران برای رفتن به مکتب، گفته است که امروز برای دختران افغان روز درد و رنج است.

آقای صالح روز چهارشنبه -۳ حمل-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که طالبان دروغ می‌گویند و فریب می‌دهند؛ زیرا از روشنگری می‌ترسند.

او گفته است: «۲۳ مارچ برای دختران افغان به دلیل ممنوعیت ورود به مکاتب تبدیل به روز درد و رنج شد. دروغ و فریب دیگر ظاهر شد. طالبان از جامعه‌ی روشنگر می‌ترسند. پاکستان بی‌شرمانه از جهان می‌خواهد که بدون توجه به سابقه‌ی آن‌ها، با حکومت طالبان کار کنند.»

این در حالی است که گروه طالبان، گفته بود که امروز چهارشنبه به دختران دانش‌آموز در سراسر افغانستان اجازه می‌دهند به مکتب بروند؛ اما وزارت معارف این گروه، اعلام کرد که تا اطلاع بعدی و ساختن یک یونیفورم جدید برای دختران، مکاتب از صنف ششم به بالا مسدود خواهد بود.

این اقدام طالبان با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است. دیدبان حقوق بشر، وعده‌خلافی طالبان را شدیدا ظالمانه خوانده است. سازمان عفو بین المللی نیز، نگرانی عمیق شان را نسبت به این تصمیم طالبان بیان کرده است.

هم‌چنان یوناما با ابراز تاسف از این اقدام طالبان، گفته است که این گروه باید توضیحات بدهد.

مک کری، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان نیز، مسدود‌ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم را «بسیار ناامیدکننده» خوانده است. او گفته که نسبت به این تصمیم طالبان بسیار نگران است و این کار طالبان خلاف تضمین‌ها و اظهارات آن‌ها است.