امرالله صالح: به خواست طالبان تسلیم نمی‌شویم

صبح کابل
امرالله صالح: به خواست طالبان تسلیم نمی‌شویم

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، می‌گوید که دولت و مردم افغانستان، تسلیم خواست طالبان نشده و با دو زبان رسمی این کشور، به آن‌ها می‌فهمانند که جمهوریت، خط سرخ «ما» است.

آقای صالح که روز سه‌شنبه (۱۸ سنبله)، در مراسم گرامی‌داشت از نوزدهمین سالیاد ترور «احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان» سخن می‌زد، گفت که هیأت گفت‌وگوکننده‌، به قطر می‌رود تا با «دشمن» مردم افغانستان، صلح کند؛ اما این، به معنای گذشتن از خون هزاران قربانی و کمرنگ ساختن آرمان‌های آن‌ها، نیست.

او افزود: «در مذاکرات، با دو زبان رسمی کشور، به دشمن می‌فهمانیم که جمهوریت خط سرخ ما است و برای حفظ آن، مردم در ۳۴ ولایت قربانی داده اند و حالا هم، قربانی می دهند و طالبان هم باید بفهمند که تسلیم خواست آن‌ها نخواهیم شد.»

به گفته‌ی آقای صالح، در چنین شرایطی، یگانه راه، مراجعه به مردم است و در صورتی که گروه طالبان ادعا دارد در میان مردم صاحب جایگاه است، باید جایگاه خود را از طریق رأی مردم تثبیت کند.

معاون اول ریاست‌جمهوری، تأکید کرد، وقتی که هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان به قطر می‌رود، خط فکری خود را درشت‌تر می‌سازد و با تمام توان، از جمهوریت دفاع خواهد کرد.

این در حالی است که قرار است تا چند روز آینده، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، در قطر، آغاز شود. دولت افغانستان، از گروه طالبان خواسته تا هرچه زودتر، آمادگی‌اش را برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم، اعلام کند.