امرالله صالح: جنگ طالبان در افغانستان جهاد نیست

صبح کابل
امرالله صالح: جنگ طالبان در افغانستان جهاد نیست

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، تاکید می‌کند که جنگ طالبان در افغانستان، جهاد نیست، بلکه به دستور شورای کویته‌ی پاکستان، صورت می‌گیرد.

آقای صالح که روز جمعه (۲۵ میزان)، در مراسم دومین سالیاد ترور جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده‌ی پیشین پولیس کندهار صحبت می‌کرد، گفت که جنگ طالبان، جنگ نیابتی است.

او، افزود که گروه طالبان، از ماه‌ها به این سو، برنامه‌ی حمله بر ولایت هلمند را داشتند و در نتیجه‌ی حملات این گروه، هزاران خانواده از خانه‌های شان بی‌جا شده‌اند.

امرالله صالح، گفت: «تفکر، جنگ و  ساختار طالبان را نفرین می‌فرستم. مردم همه از جنگ طالب نفرت دارند. ۲۵ سال است که طالب در افغانستان جنگ می‌کند، آیا کسی برای شان اشک ریخته است؟. ملخ‌وار حمله می‌کنند و ملخ‌وار می‌میرند. گم‌نام حمله می‌کنند و گم‌نام کشته می‌شوند.»

گفت‌وگوهای صلح افغانستان، از دیگر بحث‌هایی بود که آقای صالح، مطرح کرد و گفت که هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت، یک هیئت منسجم و متحد است که از تمام مردم این کشور، نمایندگی می‌کند.

او با اشاره به بن‌بست‌های کنونی میان دو هیئت در قطر گفت :« طالب تاکید می‌کرد که از روی شریعت صحبت کنیم. دوهفته است ما می‌گویم که قرآن را سرمیز می‌گذاریم؛ اما طالبان می‌گویند که توافق نامه با امریکا را سرمیز بگذاریم؛ این گفته‌ی طالبان به این معنا است که جنگ آن‌ها شرعی نه، بلکه نبابتی است.»

آقای صالح، در حالی این صحبت‌ها  را مطرح می‌کند که از چهارهفته به این‌سو، هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان در قطر حضور دارند؛ اما تا اکنون نتوانسته اند دستورالعمل‌ گفت‌وگوها را تهیه کنند.

از سویی هم، هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوها، طالبان خشونت‌ها و حملات شان را بیش‌تر کرده ‌اند. این گروه، از چند روز به این‌ سو، حملات گسترده‌ای را در ولایت هلمند راه‌اندازی کرده اند که در نتیجه‌ی آن، افزون بر تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامی، هزاران خانواده،‌ مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.