امرالله صالح: سالانه ۴۲۰۰ میلیون افغانی صرف تأمین امنیت رجال برجسته می‌شود

صبح کابل
امرالله صالح: سالانه ۴۲۰۰ میلیون افغانی صرف تأمین امنیت رجال برجسته می‌شود

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در واکنش به انتقادها در مورد هزینه‌ی لویه جرگه‌ی مشورتی صلح، گفته است که دولت افغانستان، سالانه ۴۲۰۰ میلیون افغانی را مصرف تأمین امنیت رجال برجسته می‌کند؛ اما شماری از آن‌ها، مصروف تضعیف نظام اند.

آقای صالح، روز پنج‌شنبه (۱۶ اسد)، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «من منتظر بودم انتقاد بر ارقام نجومی دیگر صورت گیرد. دولت سالانه ۴۲۰۰ میلیون افغانی را مصرف حفاظت و تأمین امنیت رجال برجسته می‌کند؛ اما شماری از آن‌ها، بیشتر از نصف وقت خود را در تضعیف نظام به مصرف می‌رسانند تا به آرزوهای شخصی خود برسند.»

او افزوده است که امیدوارد است تا این مصارف نجومی، مورد بحث قرار گیرد تا همه بدانند که به خاطر حفاظت از کدام شخص، چه مقدار پول مصرف می‌شود.

به گفته‌ی آقای صالح، مشوره با ملت و حرمت‌گذاری به نظر ملت، با ارزش‌تر از هر قیمت است.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی، برای برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی صلح، ۳۳۰ میلیون افغانی بودجه منظور کرده است. منظوری این بودجه، با انتقادهای فراوانی مواجه شده است.

گفتنی است که دولت افغانستان، تا اکنون از فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان، ۴۶۰۰ نفر را آزاد کرده و گفته که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده، مرتکب جرایم ضدبشری از جمله قتل، قاچاق موادمخدر، آدم‌ربایی و غیره شده اند و به همین دلیل، لویه جرگه‌ی مشورتی باید در مورد آزادی آن‌ها، نظر بدهد.

قرار است لویه جرگه‌ی مشورتی، فردا (جمعه، ۱۷ اسد)، در کابل برگزار شود.