امرالله صالح به مجلس نمایندگان: نان فقیر را گرفتن، نه هنر است، نه شجاعت!

صبح کابل
امرالله صالح به مجلس نمایندگان: نان فقیر را گرفتن، نه هنر است، نه شجاعت!

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در واکنش به رد برنامه‌ی «دسترخوان ملی» از سوی مجلس نمایندگان، تأکید کرده است که نان مردم فقیر را گرفتن، نشان‌دهنده‌ی هنر و شجاعت نیست.

آقای صالح، روز چهارشنبه (۱ اسد)، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که رد برنامه‌ی دسترخوان ملی از سوی مجلس نمایندگان، به معنی این نیست که بانک جهانی وادار یا ترغیب می‌شود تا این پول را برای پروژه‌ها و طرح‌های زیربنایی تخصیص دهد.

او افزوده است: «این بودجه، جز لاینفک تلاش برای کاهش گرسنگی است – حتا نه فقر. اگر این مسأله را در سطح یک خانواده به تمثیل بگیریم، این است که شما خانواده‌ای را که در گرسنگی به سر می‌برد، می‌خواهید قناعت دهید که نان نخورند و با صرفه‌جویی‌شان، خانه آباد کنند. گرسنه، نان خواب می‌بیند، نه خانه.»

آقای صالح، گفته است که مجلس نمایندگان، طرحی را تعدیل نکرده؛ بلکه پس از سال‌ها و در فقدان تمرکز اساسی بر مسایل اساسی، دسترخوان فقرا را با خشم و شتاب دور انداخته است.

او علاوه کرده است: «امید است به خاطر خودتان و جایگاه تان در جامعه، دوباره فکر کنید. نان فقیر را گرفتن نه هنر است نه شجاعت.»

این در حالی است که مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه (۳۱ سرطان)، برنامه‌ی دسترخوان ملی را با اکثریت آرا رد کرده و آن را خلاف ماده‌ی ۹۱ قانون اساسی دانست.

گفتنی است که دولت افغانستان، به تازگی، برنامه‌ای را زیر نام «دسترخوان ملی»، به منظور کمک به بیش از ۴ میلیون خانواده، با هزینه‌ی بیش از ۲۴۴ میلیون دالر، راه‌اندازی کرده است.