صالح: طالبان خاموشانه کنترل بانک‌ها را به دست گرفته و دارایی‌های آن‌ها غصب کرده‌اند

صبح کابل
صالح: طالبان خاموشانه کنترل بانک‌ها را به دست گرفته و دارایی‌های آن‌ها غصب کرده‌اند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین افغانستان در واکنش به افزایش بهای دالر در برابر پول افغانی، می‌گوید که فضای و حشت و ترسی که از سوی طالبان ایجاد شده، بسیاری از بانک‌ها را ورشکسته کرده است.

آقای صالح روز سه‌شنبه -۱۶قوس-، در برگه‌ی تویترش نوشته است: «به خاطر مستولی‌شدن فضای وحشت و ترس از جانب طالبان، همه‌ی بانک‌های خصوصی کشور به استثنای بانک بین‌المللی افغانستان -AIB- ورشکسته شده و توان ادای مسؤولیت‌های خود را ندارند.»

او در ادامه‌، گفته است که طالبان به گونه‌ی خاموشانه کنترل بانک‌ها را به دست گرفته و دارایی‌های آن‌ها را غصب کرده اند و هم‌چنان مالکان و مدیران بانک‌ها بخاطر رهایی از شکنجه – اختطاف و برخورد غیر انسانی گروه «بی‌سر» طالبان از کشور فرار کرده اند.

امرالله صالح هم‌چنان، گفته است: «باید پاکستان دست به کار شده و گروه دست‌نشانده‌ی خود را از این بحران با تزریق نقدینه نجات دهد. ارسال هفت لاری گندم در هفته، راه حل نیست. باید بدانند بلعیدن افغانستان ناممکن است.»

این در حالی است که در جریان دو روز گذشته، بهای یک دالر امریکایی در برابر پول افغانی به شدت افزایش یافته است؛ چنان چه یک دالر امریکایی روز گذشته در بازارهای معاملاتی کابل، تا ۹۸ افغانی خرید و فروش می‌شد؛ اما امروز هر دالر امریکایی به بیش‌تر از ۱۰۰ افغانی خرید و فروش می‌شود.