امرالله صالح: طالبان با مفهوم حاکمیت قانون در افغانستان بیگانه اند

صبح کابل
امرالله صالح: طالبان با مفهوم حاکمیت قانون در افغانستان بیگانه اند

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، می‌گوید که محتوای طالبان، در جریان گفت‌وگوها، برملا می‌شود و مشخص خواهد شد که این گروه، در برابر پرسش‌های اعضای هیأت‌ گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، هیچ پاسخی ندارد و آب خواهد شد.

آقای صالح که روز دوشنبه (۳۱ سنبله)، در مراسمی به مناسبت گرامی‌داشت از «روز جهانی صلح» سخن می‌زد، گفت که گروه طالبان، قصد داشت تا فرهنگ مولانا سمیع‌الحق و مولانا فضل‌الرحمان «ملاهای پاکستانی» را در افغانستان پیاده کند؛ اما موفق نشد.

او افزود: «محتوای طالب، در مذاکره برملا می‌شود و این محتوا، عمق و ژرف ندارد. آن‌ها، در برابر سوال‌ها آب می‌شوند. هر سوالی که از آن‌ها پرسیده شود، می‌گویند که باید اسلامی باشد.»

به گفته‌ی معاون اول ریاست‌جمهوری، بار اصلی جنگ را، مردم فقیر بر شانه‌های شان حمل می‌کنند و وقتی که صلح می‌آید، شیرینی آن باید به زبان آن‌ها برسد.

آقای صالح، به جنایت‌هایی که در دوره‌ی حکومت طالبان در افغانستان انجام شد، اشاره کرده و گفت: «در دوره‌ی طالبان، بیشترین درد را مردم فقیر دیدند و وزرا و مقام‌ها فرار کردند. مردم فقیر را شلاق زدند، در آن زمان، ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری در آمدند، سر مردم مسلمان، نماز اجباری خواندند، فرهنگ‌ستیزی کردند، به زنان بدون محرم اتهام رابطه‌ی نامشروع بستند، جایگاه افغانستان را در جهان پایین آوردند، عشر و زکات گرفتند و حکومت اندیوالی راه انداختند.»

او، افزود که چندی پیش، بر دو دختر جوان، در یکی از نقاط افغانستان، تجاوز صورت گرفت؛ اما جنگ‌جویان طالب، به دلیل این که فرد متجاوز فرمانده‌ی شان بود، هیچ اقدامی برای مجازاتش نکردند.

معاون اول ریاست‌جمهوری، گفت: «تشکیلات طالبان، استوار به اندیوالی است. نه تنها تشکیلات، بلکه محکمه، اقتصاد و حتا رهایی زندانیان طالبان هم استوار به اندیوالی است. چیزی به نام حاکمیت قانون در میان طالب وجود ندارد.»

آقای صالح، گفت که هرچند گروه طالبان دست داشتن در حمله‌ی تروریستی چهارراهی زنبق را رد کرده بود؛ اما بعدا، این گروه، تا زمانی که عامل این رویداد از زندان پلچرخی آزاد نشد، مذاکره را آغاز نکرد.

او، تأکید کرد که بحث طالبان، بحث دین نیست؛ بلکه بحث جنگ نیابتی بر سر موقعیت افغانستان است که نیروهای امنیتی و دفاعی امروز، از آن با عزت دفاع می‌کنند.

آقای صالح در حالی این سخنان را مطرح کرده است که مراسم گشایش گفت‌وگوهای صلح در قطر روز شنبه (۲۳ سنبله)، برگزار شد؛ اما تا اکنون گفت‌وگوهای اصلی میان دو هیأت، آغاز نشده است.