غنی: انس حقانی و دو عضو دیگر طالبان به‌گونه‌ی مشروط آزاد می‌شوند

صبح کابل
غنی: انس حقانی و دو عضو دیگر طالبان به‌گونه‌ی مشروط آزاد می‌شوند

رییس جمهور غنی، می‌گوید که انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار شبکه‌ی تروریستی حقانی و دو زندانی دیگر طالبان، از زندان بگرام آزاد می‌شوند.

آقای غنی، روز سه‌شنبه (۲۱ عقرب) در یک نشست خبری گفت که حکومت افغانستان پس از مشورت با همکاران بین‌المللی‌اش به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا، انس حقانی و دو تن دیگر از اعضای طالبان را در بدل رهایی دو تن از استادان دانشگاه امریکایی، به‌گونه‌ی مشروط از زندان آزاد می‌کند.

انس حقانی، مالی خان ځدران و عبدالرشید عمری، افرادی اند که از زندان بگرام آزاد می‌شوند.

در همین حال، آقای غنی می‌افزاید: «تلاش مشترک ما در ردیابی دو استاد امریکایی نتیجه نداد و اطلاعات می‌رساند که صحت و سلامت آن‌ها در دوران اسارت نزد اختطافچیان تروریست، رو به وخامت گراییده است.»

او تأکید کرد که حکومت افغانستان در مشورت با همکاران بین‌المللی‌اش، به خصوص ایالات متحده‌ی امریکا، میکانیزم و روشی را در پیش گرفته که رهایی مشروط این سه نفر، به معنای تقویت صفوف تروریستان و تشدید حملات شان نشود.

آقای غنی همچنان ادامه داد که آزادی این سه نفر در زمینه‌سازی برای آغاز مذاکرات رودررو و مستقیم با طالبان، جهت دستیابی به صلح و ثبات پایدار، مؤثر واقع خواهد شد.

انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار شبکه‌ی حقانی است که از او به عنوان فرد شماره دوم شبکه‌ی حقانی نیز یاد می‌شود. انس حقانی در سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شد. انس حقانی برادر سراج‌الدین حقانی، رهبر کنونی شبکه‌ی حقانی است.

دولت افغانستان، شبکه‌ی حقانی را یک سازمان «تروریستی» می‌داند. انس حقانی مهم‌ترین زندانی طالبان و شبکه‌ی حقانی، در نزد دولت افغانستان بود.

انس حقانی، در حالی از سوی حکومت افغانستان در بدل رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی آزاد شده است که روز دوشنبه (۲۰ عقرب) جنرال فیض حمید، رییس سازمان استخباراتی و سهیل محمود، معاون وزرات خارجه‌ی پاکستان، وارد کابل شده و با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، دیدار کردند.

هرچند شورای امنیت ملی افغانستان هدف از سفر این دو مقام بلندرتبه‌ی پاکستانی به کابل را بهبود روابط کابل – اسلام‌آباد عنوان کردند؛ اما منابعی می‌گویند که سفر این دو نفر، به منظور آزادی انس حقانی صورت گرفته است.