انس حقانی: ما هواپیمای بدون سرنشین و موشک داریم!

صبح کابل
انس حقانی: ما هواپیمای بدون سرنشین و موشک داریم!

انس حقانی، از اعضای رهبری گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی، هشدار داده است که لغو توافق‌نامه‌ی قطر، عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.

انس حقانی، ناوقت روز شنبه (۹ حوت)، در برگه‌ی تویترش نوشت: «لاف‌های اداره‌ی امریکا و ناتو روی انگیزه‌ی ما تاثیر ندارد. ۱۵ سال پیش ما با امکانات ناچیز نظامی جنگ را آغاز کردیم؛ اما امروز ما تجهیزات نظامی فراوانی به شمول تکنالوژی، هواپیمای بدون سرنشین و موشک داریم. در این فرصت چنان بجنگیم که در گذشته ندیده باشید و آرزوی گذشته را کنید.»

به گفته‌ی او، گروه طالبان هیچ توافقی را نقض نکرده؛ اما امریکا همواره این کار را انجام داده و طالبان دیگر نمی‌توانند ادامه‌ی نقض توافق‌نامه‌ی قطر را تحمل کنند.

انس حقانی افزوده است: «رهبری ما گفته‌اند که جنگ‌جویان هیچ خشونتی را مرتکب نشوند، اما اگر توافق‌نامه لغو شود، پیام ما به جامعه‌ی جهانی خیلی روشن خواهد بود.»

توافق‌نامه‌ی قطر، درست یک سال پیش، در دهم حوت میان امریکا و طالبان به امضا رسید. در این توافق‌نامه، طالبان تعهد کردند که از حمله بر نیروهای خارجی خودداری کرده و خشونت‌ها را کاهش می‌دهند. طالبان تعهد کردند که رابطه‌ی شان با سایر گروه‌های ترورسیتی به ویژه القاعده را قطع کرده و با دولت افغانستان وارد گفت‌وگو خواهند شد.

از سویی هم، بر اساس این توافق‌نامه، دولت امریکا نیز تعهد کرد که تا ماه می سال روان میلادی، تمام سربازانش را از افغانستان بیرون می‌کند.

افزایش خشونت‌ها، عدم قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی و عدم پابندی به گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان، سبب شد تا دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، توافق‌نامه‌ی قطر را مورد بررسی قرار دهد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که می‌تواند جدول خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می سال روان میلادی را کنار بگذارد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز، گفته است که خروج عجولانه از افغانستان نگران‌کننده است و سبب قوت گرفتن گروه‌های تروریستی خواهد شد.