وزیر خارجه‌ی امریکا: ۱۳ کشور با پذیرش پناه‌جویان افغانستانی موافقت کرده است

صبح کابل
وزیر خارجه‌ی امریکا: ۱۳ کشور با پذیرش پناه‌جویان افغانستانی موافقت کرده است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است که ۱۳ کشور تا اکنون با پذیرش موقتی پناه‌جویان افغانستانی، موافقت کرده است.

به نقل از یورونیوز، آقای بلینکن، روز جمعه -۲۹ اسد-، در بیانیه‌‌ای گفته است که ۱۲ کشور دیگر به عنوان محل ترانزیت انتقال افغانستانی‌هایی که جان شان در خطر است، استفاده خواهد شد.

آقای بلینکن، گفته است که کشورهای، آلبانی، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، شیلی، کوزوو، مقدنیه‌ی شمالی، مکزیکو، لهستان، قطر، اوگاندا، رواندا و اوکراین، ۱۳ کشوری است که برای پذیرش موقت افغانستانی‌هایی که از افغانستان بیرون می‌شوند، موافقت کرده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است، شهروندان افغانستانی که با پذیرش آن‌ها در ایالات متحده تا هنوز موافقت نشده، به گونه‌ی موقت به یکی از این کشورها انتقال می‌یابند.

آقای بلینکن، ۱۲ کشور محل ترانزیت، بحرین، بریتانیا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، قزاقستان، کویت، قطر، تاجیکستان، ترکیه، امارات متحده‌ی عربی و اوزبیکستان را نام گرفته است.

او افزوده است: «ما در حال تشویق سایر کشورهایی استیم که در حال بررسی حمایت استند. اولویت ما امنیت شهروندان ایالات متحده در خارج از کشور و اجرای تعهدات خود در قبال شهروندان کشورهای شریک افغانستانی‌های در معرض خطر استیم.»

از سقوط شهر کابل به دست طالبان، یک هفته می‌گذرد و پس از سقوط این شهر، روزانه هزاران نفر برای بیرون شدن از کشور، به فرودگاه بین‌المللی کابل می‌روند.

ناتو روز گذشته -جمعه، ۲۹ اسد- اعلام کرد که از زمان سقوط کابل، تا هنوز ۱۸ هزار نفر را از کابل بیرون کرده است و وزارت دفاع امریکا نیز شمار کسانی را که بیرون کرده اند، هفت هزار نفر اعلام کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x