آنتونی بلینکن: خروج نظامی از افغانستان، به معنای ترک این کشور نیست

صبح کابل
آنتونی بلینکن: خروج نظامی از افغانستان، به معنای ترک این کشور نیست

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، می‌گوید که بیرون شدن سربازان امریکایی  از افغانستان، به معنای ترک این کشور نیست.

آقای بلینکن، یک‌شنبه شب (۱۳ ثور)، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری سی‌بی‌اس، گفته است: «نیروهای ما به خانه می‌آیند، این به معنای ترک آ‌ن‌جا نیست. سفارت ما در آن‌جا می‌ماند. ما از افغانستان در بخش‌های اقتصادی، توسعه‌ای و بشردوستانه پشتیبانی می‌کنیم.»

آقای بلینکن در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن برای بدترین حالت افغانستان که طالبان قدرت را به دست بگیرند و حکومت  شکست بخورد، آماده است؟ گفت: «ما باید برای هر سناریویی آماده باشیم.»

وزیر خارجه‌ی امریکا در ادامه گفت: «ما ۲۰ سال در افغانستان بودیم، گاهی فراموش می‌کردیم که چرا به آن‌جا رفته ایم. رفتن ما به آن‌جا برخورد با کسانی بود که در ۱۱ سپتمبر به ما حمله کردند.»

اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان آغاز شده است. به تازگی، اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی به کنگره‌ی امریکا، گفته است که در کنار خروج ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نیروی نظامی امریکایی از افغانستان، نزدیک به ۱۷۰۰۰ پیمان‌کار نیز از این کشور بیرون می‌شوند که شامل ۶۱۴۷ امریکایی، ۶۳۹۹ شهروند کشورهای دیگر و ۴۲۸۶ شهروند افغانستان اند.