وزیر خارجه‌ی امریکا برای طرح جدید صلح، به رییس‌جمهور غنی نامه فرستاد

صبح کابل
وزیر خارجه‌ی امریکا برای طرح جدید صلح، به رییس‌جمهور غنی نامه فرستاد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، اخیرا نامه‌ای به رییس‌جمهور غنی فرستاده و در آن، در باره‌ی طرح تازه‌ای برای روند صلح افغانستان نوشته است.

به نقل از طلوع‌نیوز، آقای بلینکن در این نامه نوشته است که واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد تا یک نشست جهانی با حضور وزیران خارجه و نمایندگان ویژه‌ی امریکا، روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند را برای بحث در مورد رویکرد واحد برای روند صلح افغانستان برگزار کند.

در این نامه، در باره‌ی برگزاری نشستی به میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان به خاطر نهایی‌سازی توافق‌نامه‌ی صلح نیز نوشته شده است.

گفته می‌شود که این نامه، از سوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، به رییس‌جمهور غنی سپرده شده است.

آقای بلینکن، گفته است که چنین نامه‌ای را به عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز فرستاده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است که بی‌اتفاقی میان رهبران افغانستان، سبب پیامد فاجعه‌بار در دهه‌ی نود شد و نباید چنین فاجعه‌ای بار دیگر تکرار شود.

او هم‌چنان از تهیه‌ی طرحی برای کاهش ۹۰ روزه‌ی خشونت‌ها برای جلوگیری از آغاز عملیات بهاری خبر داده است.

بلینکن، گفته است که بازنگری توافق‌نامه‌ی قطر نهایی نشده است. وزیر خارجه‌ی امریکا، ابراز نگرانی کرده که با خروج نیروهای امریکایی در ماه می از افغانستان، وضعیت بدتر شود و بخش‌های بیشتری به دست طالبان سقوط کند.