آنتونیو گوترش: پس از تسلط طالبان، بیش‌ از ۱۰۰ مقام و نیروی امنیتی پیشین افغانستان کشته شدند

صبح کابل
آنتونیو گوترش: پس از تسلط طالبان، بیش‌ از ۱۰۰ مقام و نیروی امنیتی پیشین افغانستان کشته شدند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید که این سازمان ادعاهای موثقی را دریافت کرده است که تأیید می‌کند پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، بیش از ۱۰۰ نفر از مقام‌های پیشین دولت افغانستان، نیروهای امنیتی پیشین و افرادی که با نیروهای بین‌المللی کار می‌کردند، کشته شده اند.

در این گزارش سازمان ملل که روز یک‌شنبه -۱۰ دلو-، نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار گرفته، آقای گوترش گفته است که با وجود اعلام عفو عمومی از سوی طالبان، بیش از دو-سوم قربانیان ادعا می‌شود که ناشی از قتل‌های غیرقانونی توسط طالبان یا افراد وابسته به این گروه بوده است.

او در این گزارش خود که به شورای امنیت سازمان ملل ارایه کرده، گفته است که مأموریت سیاسی سازمان ملل هم‌چنان ادعاهای معتبری مبنی بر قتل غیرقانونی دست‌کم ۵۰ مظنون به وابستگی به شاخه‌ی خراسان داعش یا «KP» دریافت کرده است.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که با وجود تضمین‌های طالبان، مأموریت سیاسی سازمان ملل ادعاهای معتبری در ناپدیدشدن اجباری و سایر نقض‌های تأثیرگذار بر حق زندگی اعضای دولت پیشین و ائتلاف دریافت کرده است.

دبیرکل سازمان ملل، گفته است که مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ها هنوز هم مورد حمله، ارعاب، آزار و اذیت، بازداشت خودسرانه، بدرفتاری و قتل قرار می‌گیرند.

بر اساس گزارشی که او به شورای امنیت سازمان ملل داده، پس از سقوط دولت پیشین، ۴۴ مورد بازداشت، ضرب‌وشتم و تهدید به ارعاب ثبت شده که ۴۲ مورد آن از سوی طالبان انجام شده است.

در بخش دیگری این گزارش، گوترش به وضعیت اقتصادی و مشکلات شهروندان افغانستان پس از سقوط دولت پیشین اشاره کرده و گفته است که وضعیت در شش ماه گذشته به شدت نامطمین بوده و افغانستان امروز با بحران‌های متعدد روبه‌رو شده است.

او گفته است که پیش‌بینی می‌شود که ۲۲٫۸ میلیون نفر تا مارچ سال آینده‌ی میلادی در ناامنی شدید غذایی قرار بگیرند.

با این همه در این گزارش، آمده که تنها نکته‌ی مثبت پس از به قدرت‌رسیدن طالبان این بوده که رویدادهای امنیتی مرتبط با درگیری و تلفات غیرنظامیان کاهش قابل توجهی داشته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x