وزیرخارجه‌ی امریکا: پس از خروج، ممکن است افغانستان درگیر جنگ داخلی شود

صبح کابل
وزیرخارجه‌ی امریکا: پس از خروج، ممکن است افغانستان درگیر جنگ داخلی شود

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است که هیچ کس علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد؛ اما ممکن چنین سناریویی پس از خروج نیروهای امریکایی پیش بیاید.

آقای بلینکن، در مصاحبه با شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان، گفته است: «هیچ کسی علاقه‌ای به تکرار جنگ داخلی در افغانستان ندارد، به ویژه شهروندان این کشور. نه دولت افغانستان و نه طالبان می‌خواهند که جنگ داخلی تکرار شود؛ حتا هیچ یک از همسایه‌های افغانستان نیز نمی‌خواهند که چنین سناریویی تکرار شود.»

به گفته‌ی او، کشورهای منطقه، با توجه به منافع شان که در افغانستان دارند، تصمیم خواهند گرفت که آیا از این نفوذ خود برای پایان‌دادن به جنگ و آوردن ثبات در این کشور استفاده کنند و یا خیر.

او در این مصاحبه، تأکید کرده است؛ با وجودی که امریکا تصمیم گرفته نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند؛ اما هرگز از افغانستان جدا نمی‌شود.

وزیر خارجه‌ی امریکا افزوده است: «ما به حمایت خود از دولت، مردم افغانستان و کمک‌های اقتصادی بشردوستانه به این کشور ادامه خواهیم داد.»

قرار است روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، از اول می آغاز و تا یازدهم سپتمبر سال روان تکمیل شود.

با این حال، رییس‌جمهور غنی بارها گفته است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای دفاعی و امنیتی از کشورشان حفاظت خواهند کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x