رییس‌جمهور غنی هیأتی را برای بررسی قتل کارگران افغان در مرز ایران ایجاد کرد

صبح کابل
رییس‌جمهور غنی هیأتی را برای بررسی قتل کارگران افغان در مرز ایران ایجاد کرد

رییس‌جمهور غنی، هیأت باصلاحیتی را برای بررسی قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، ایجاد کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری، جمعه‌شب (۱۹ ثور)، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که محمداشرف غنی، در حکمی، هیأت با صلاحیت ده نفری‌ای را به ریاست محمدحمید طهماسی، توظیف کرده تا موضوع قتل شماری از کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران را به گونه‌ی همه‌جانبه مورد بررسی قرار دهد.

در اعلامیه آمده است که نمایندگان با صلاحیت از مجلس نمایندگان، وزرات‌های داخله، دفاع، خارجه، مهاجرین و عودت کنندگان، ریاست عمومی امنیت ملی، مقام ولایت هرات، شورای ولایتی هرات و لوای پنجم سرحدی قول اردوی ۲۰۷ ظفر، شامل ترکیب این هیأت استند.

بر اساس حکم آقای غنی، به این هیأت وظیفه سپرده شده تا در همکاری با مقام ولایت هرات، این موضوع را به صورت دقیق و همه‌جانبه بررسی کرده و اجراآت و یافته‌های شان را از طریق دفتر شورای امنیت ملی، به مقام عالی ریاست جمهوری، ارائه کند.

حدود یک هفته پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هرچند دولت ایران شکنجه و غرق کردن کارگران افغان توسط نیروهای مرزی‌اش را رد کرده؛ اما حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، گفته است که شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد «جنایتی» صورت گرفته است.

آقای اتمر، افزوده است: «گزارش‌ها نشان می‌دهد که کارگران افغان، با استفاده از زور به آب انداخته شده اند و آب، برخی از اجساد را به طرف ترکمنستان برده است.»

او، گفته است که مقام‌های افغانستان و ایران، توافق کرده ‌اند که هیأت مشترکی از هر دو کشور، این مورد را بررسی کند.