صدیق صدیقی: هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح باقی نمانده است

صبح کابل
صدیق صدیقی: هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح باقی نمانده است

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که گروه طالبان، دیگر هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح، ندارد.
صدیق صدیقی، روز سه‌شنبه (۱۲ حمل) در برگه‌ی تویترش نوشت که اگر گروه طالبان به توافق‌نامه‌ی صلح با ایالات متحده‌ی امریکا متعهد است، پس دیگر هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در مذاکرات صلح باقی نمانده است.
او افزوده است که حکومت افغانستان، گام‌های مهمی را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری صلح در این کشور برداشته است.
هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، به تازه‌گی نهایی شده است. معصوم استانکزی، فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضراراحمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی، از اعضای این هیأت استند.
از سویی هم، قرار بود امروز (سه‌شنبه ۱۲ حمل/۳۱ مارچ) روند تبادله‌ی زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان، آغاز شود، اما بنابر دلایل نامعلومی به تعویق افتاد. حکومت افغانستان، گفته است که تبادله‌ی زندانیان، نیاز به بحث‌های بیشتر دارد.
در همین حال، گفته می‌شود که گروه طالبان، به زودی هیأتی را برای تصدیق زندانیان خود به زندان بگرام اعزام می‌کند تا زندانیان این گروه، بر اساس فهرست ارائه شده آزاد شوند.
این در حالی است که پیش از این، گروه طالبان، گفته بود که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، همه‌شمول نیست و با توافق تمام طرف‌ها ایجاد نشده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، افزوده بود که این گروه، با هیأتی وارد گفت‌وگو خواهد شد که بر اساس توافق تمام طرف‌ها تشکیل شود.