صدیق صدیقی: پیام رهبر گروه طالبان بی‌ارزش است

صبح کابل
صدیق صدیقی: پیام رهبر گروه طالبان بی‌ارزش است

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، پیام اخیر ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان را بی‌ارزش خوانده و تأکید کرده است، این پیام، زمانی با ارزش خواهد بود که این گروه با مردم آشتی کند.

آقای صدیقی، پس از چاشت روز چهارشنبه (۳۱ ثور)، در برگه‌ی تویترش نوشت: «عجب است! از یک سو، هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند، از سویی هم، راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح گپ می‌زنند!؟ این پیام ارزش ندارد، الی این که ثابت کنند که با مردم آشتی می‌کنند.»

ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید فطر، گفته است که این گروه به توافق‌‌نامه‌ی صلح با ایالات متحده‌ی امریکا متعهد است.

در پیام رهبر گروه طالبان که روز چهارشنبه (۳۱ ثور)، منتشر شده، آمده است که ایالات متحده‌ی امریکا، نباید به کسی اجازه دهد تا موارد ذکرشده در توافق‌نامه‌ی صلح را با تأخیر و شکست مواجه سازد.

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در دهم ماه حوت سال گذشته‌ی خورشیدی در قطر به امضا رسید. قرار بود ۱۰ روز پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح، پروسه‌ی تبادله‌ی ۵ هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، آغاز شده و پس از تکمیل آن، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود؛ اما این پروسه، تا کنون تکمیل نشده است.

حکومت افغانستان، گفته است که ۱۵۰۰ زندانی طالب را به منظور جلوگیری از ویروس کرونا و تلاش‌ها برای برقراری صلح، آزاد می‌کند.

از این میان، تا کنون، یک هزار زندانی طالب و ۲۷۶ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند. حکومت افغانستان، ادعا کرده که بیشتر زندانیان آزادشده از سوی طالبان، غیرنظامی اند.

از سویی هم، گفته می‌شود که به دلیل افزایش حملات تروریستی از سوی هراس‌افگنان طالب، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان توقف یافته است.