ارگ ریاست‌جمهوری: طالبان هیچ اراده‌‌ای برای برقراری صلح ندارند

صبح کابل
ارگ ریاست‌جمهوری: طالبان هیچ اراده‌‌ای برای برقراری صلح ندارند

عباس استانکزی، معاون هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان که اخیرا همراه با هیئتی به مسکو رفته است، در یک نشست خبری، می‌گوید که حکومت فعلی به رهبری محمد اشرف‌غنی، مانع اصلی برای برقرای  صلح در افغانستان است.

آقای ستانکزی که روز پنج‌شنبه (۹ دلو)، در مسکو صحبت می‌کرد، گفته است که؛ اگر رییس‌جمهور غنی همین امروز هم کنار برود، صلح در افغانستان برقرار خواهد شد.

او گفته است: «یگانه علتی یا یگانه بندی که در مقابل صلح است، فعلا اداره اشرف غنی است که آن‌ها نمی‌خواهند. یکی از عدم صداقت آن، این است که تیمی را که آنان انتخاب کرده اند، برای شان صلاحیت مکمل داده نشده است.»

این عضو طالبان، حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را هم‌چنان یکی از عوامل اساسی ادامه‌ی جنگ در این کشور می‌خواند.

با این حال اما، ارگ ریاست‌جمهوری، نداشتن تعهد طالبان به صلح را مانع اساسی در برابر این روند می‌داند و می‌گوید که این گروه هیچ اراده‌‌ای برای برقراری صلح در افغانستان ندارد.

دواخان مینه‌پال، معاون‌ سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که در شرایط حاضر، برای مردم افغانستان و دولت امریکا ثابت شده که طالبان با وجود توافق‌نامه، روابط‌شان با گروه‌ القاعده را حفظ کرده و جنگ در افغانستان را وسعت داده اند.

آقای مینه‌پال، گفت: «دولت یک هیئت همه‌شمول را با خلوص نیت به دوحه فرستاد. دیدید که در آن‌جا هم مانع ایجاد کردند. مانع اجندا شدند. پروسه را به چالش می‌کشند. طالبان پس از ختم مذاکرات به کجا رفتند؟. طالبان رابطه خود با پاکستان را چگونه تعریف می‌کنند؟. طالب از بیگانه است، از بیگانه امر می‌گیرد و مطابق خواسته‌های بیگانه پیش می‌رود.»

در حالی که شیرعباس استانکزی، گفته است که هیئت دولت افغانستان صلاحیت تصمیم‌گیری را ندارد؛ آقای مینه‌پال می‌گوید که هیئت، یک هیئت همه‌شمول و ممثل‌کننده‌ی خواسته‌های اساسی مردم افغانستان است.

این همه در حالی مطرح می‌شود که از آغاز دور دوم گفت‌‌وگوها میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان در قطر، بیش از ۲۰ روز گذشته است؛ اما در این مدت، تنها یک نشست مستقیم میان دو طرف برگزار شده که آن‌هم بیشتر جنبه‌ی تشریفاتی داشته است.

روز سه‌شنبه ( ۷ دلو)، نادر نادری- عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان- در برگه‌ی تویترش نوشت: «نُه روز است که جانب مقابل (طالبان)، هنوز آماده‌ی برگزاری مجلس رسمی و بحث برای ختم جنگ نشده‌اند.»

گفتنی است که بخشی از هیئت طالبان این روزها سرگرم سفر به کشورهای منطقه استند. سه روز قبل، ملابرادر، معاون سیاسی طالبان با هیئت همراه خود به ایران رفت. پس از آن یک هیئت دیگری از این گروه، به رهبری شیرعباس استانکزی به مسکو رفته و انتظار می‌رود در روزهای آینده این گروه به چین نیز سفر کند.