صدیقی: در صورت عدم کاهش خشونت، پروسه‌ی آزادی زندانیان متوقف خواهد شد

صبح کابل
صدیقی: در صورت عدم کاهش خشونت، پروسه‌ی آزادی زندانیان متوقف خواهد شد

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که حکومت افغانستان، به پروسه‌ی صلح متعهد است و از همین‌رو، پنج هزار زندانی طالب را به گونه‌ی مشروط آزاد خواهد کرد.

صدیق صدیقی، روز چهارشنبه (۲۱ حوت) در یک نشست خبری گفت که فرمان محمداشرف غنی در مورد آزادی زندانیان طالب، تعهد حکومت افغانستان را نسبت به پروسه‌ی صلح نشان می‌دهد.

او افزود: «تا هنوز هیچ طالبی آزاد نشده، هر طالبی که آزاد می‌شود، در برابرش شرط که دیگر افغان کشته نشود. پروسه‌ی آزادی از ۲۴ حوت آغاز می‌شود و اگر پس از روز اول و دوم خشونت‌ها پابرجا باشد، این پروسه، متوقف خواهد شد.»

آقای صدیقی، تأکید کرد که اگر پروسه‌ی صلح به ناکامی بی‌انجامد، مسؤول آن، گروه طالبان خواهد بود؛ زیرا این گروه تا کنون هیچ انعطافی از خود نشان نداده و از راه‌اندازی حملات تروریستی، دست نکشیده است.

او علاوه کرد که حکومت افغانستان، در برابر آزادی زندانیان طالب، ضمانت می‌خواهد تا این افراد، دوباره به میدان جنگ برنگردند و این گروه نیز سطح خشونت‌ها را کاهش دهد.

آقای صدیقی گفت: «قرار نیست که طالبان هم امتیاز بگیرند و هم بجنگند، تروریستان خارجی هم در میان زندانیان است و در این مورد جزئیاتی ارائه نمی‌توانیم. کاهش خشونت و آتش‌بس، هنوز هم از شرایط ما است. این بار امریکا هم در قسمت تضمین و نظارت از اعمال طالبان دخیل است.»

این در حالی است که سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تأکید کرده که این گروه، با آزادی مشروط زندانیانش مخالف است. سهیل شاهین، به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما هرگز با آزادی مشروط زندانیان خود توافق نخواهیم کرد و همه باید به یک بارگی آزاد شوند. طرح حکومت افغانستان برای آزادی زندانیان، در تضاد با توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان است.»

با این حال، صدیق صدیقی، تأکید می‌کند که در حال حاضر، نیروهای امنیتی و دفاعی در حالت دفاعی قرار دارند؛ اما اگر سر از هفته‌ی جدید سطح خشونت‌ها کاهش نیابد، عملیات در برابر طالبان دوباره آغاز خواهد شد.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، در مورد هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان نیز گفت که مشوره‌ها با شماری از چهره‌های سیاسی ادامه دارد و این هیأت، به زودی نهایی خواهد شد.

پیش از این، قرار بود که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان تا روز سه‌شنبه (۲۰ حوت) نهایی و اعلام شود.