اسدالله سعادتی: جنگ در بلخاب نه به نفع طالبان است و نه به نفع مولوی مهدی!

عصمت امین
اسدالله سعادتی: جنگ در بلخاب نه به نفع طالبان است و نه به نفع مولوی مهدی!

همزمان با نشر گزارش‌ها در مورد آغاز حمله‌ی طالبان بر ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، اسدالله سعادتی، معاون پیشین شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته است که جنگ در بلخاب، نه به نفع طالبان است و نه به نفع مولوی مهدی.

منابع محلی در ولایت سرپل، می‌گویند که افراد طالبان شام روز یک‌شنبه -۲۹ جوزا-، از منطقه‌ی قم کوتل ولسوالی بلخاب حملات‌ خود را برای سرکوب مولوی مهدی آغاز کرده‌اند.

با این حال، اسدالله سعادتی، تأکید کرده که مشکل بلخاب باید از طریق مسالمت‌آمیز آن حل شود.

آقای سعادتی، گفته است: «دست‌های زیادی، چه از داخل هزاره‌ها و شیعیان و چه از درون حلقات سیاسی اقوام دیگر- به کار افتاده اند تا از آب گل‌آلود ناشی از جنجال میان‌گروهی طالبان در بلخاب ماهی مقصود بگیرند و آتشی را در آن جا برافروزند.»

سعادتی نیز، آغاز درگیری میان طالبان و نیروهای مولوی مهدی در ولسوالی بلخاب را تأیید کرده است.

او، افزوده است که جلو آتش‌افروزی‌ها باید گرفته شود تا فرصتی برای عادی‌سازی اوضاع فراهم شود.

اسدالله سعادتی در ادامه نوشته است: «اگر برای عادی‌سازی اوضاع بلخاب کاری شود بهتر است؛ اما استفاده تبلیغاتی از این پادرمیانی‌ها نیز بالمره غیر اخلاقی است.»

سعادتی از طالبان خواسته است که جلو تحرکات نظامی در بلخاب را بگیرند و به جرگه‌ی قومی هزاره‌ها صلاحیت بدهند که موضوع از طریق مسالمت‌آمیز آن حل شود.

این در حالی است که  اخیرا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که نشان می‌دهد، شمار زیادی از مردم بلخاب ولایت سرپل، حمایت شان از مولوی مهدی مجاهد، یگانه فرمانده‌ی هزاره‌تبار گروه طالبان اعلام کرده‌اند

مولوی مهدی از رهبری طالبان به دلیل نادیده‌گرفتن مردم هزاره انتقاد کرده و همکاری‌اش با این گروه را قطع کرده است. طالبان در واکنش به انتقادهای او، صدها نفر را برای بازداشت او به طرف بلخاب فرستاده‌اند.