غنی با پومپئو در مورد آزادی انس حقانی گفت‌وگو کرد

صبح کابل
غنی با پومپئو در مورد آزادی انس حقانی گفت‌وگو کرد

رییس جمهور غنی در یک تماس تلفونی با مایک پومپئو، وزیر خارجه و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ی‌ امریکا، در مورد آزادی انس حقانی و دو عضو کلیدی طالبان، گفت‌وگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید که دو طرف گام‌های بعدی و لازمی برای اجرایی کردن تصمیم اخیر حکومت افغانستان مبنی بر رهایی سه زندانی طالبان/حقانی را مورد بررسی همه‌جانبه قرار داده‌اند.

هرچند دولت افغانستان در مورد اینکه آیا انس حقانی و دو عضو کلیدی طالبان از زندان این کشور رها شده‌اند یا خیر، توضیحاتی نداده است؛ اما منابعی می‌گویند که این سه نفر، دوشنبه شب (۲۷ عقرب) از زندان بگرام آزاد و به قطر منتقل شده اند.

پس از آزادی این سه نفر، دولت افغانستان اعلام کرد که به دلیل عدم رعایت شرایط از سوی طالبان، تبادله‌ی زندانیان به تعویق افتاده است. سفیر امریکا در افغانستان نیز گفت که به دلیل حملات لوگر و کابل، رهایی زندانیان طالبان به تأخیر افتاده است.

در همین حال، بر اساس اعلامیه‌ی ارگ، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی امریکا، به رییس‌جمهور غنی گفته‌اند که «در صورت عدول طالبان از تعهدات شان، در برابر هر گونه اعمال خشونت‌های احتمالی از سوی این گروه، پاسخ دهند.»

در این تماس تلفونی، دو طرف روی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، به عنوان پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، به هدف دست‌یابی به یک توافق سیاسی با طالبان، موافقت کردند.