دولت‌ساز: تمامی طرف‌های انتخاباتی نتیجه‌ی اعلام شده را بپذیرند

صبح کابل
دولت‌ساز: تمامی طرف‌های انتخاباتی نتیجه‌ی اعلام شده را بپذیرند

دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز، از تمامی طرف‌های انتخاباتی، خواسته است تا نتیجه‌ی اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را بپذیرند.

محمدعمر داوودزی، رییس ستاد انتخاباتی دولت‌ساز، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، گفته است: «همه طرف‌هاى انتخاباتى، بايد نتيجه‌ی اعلام شده توسط كميسيون مستقل انتخابات را قبول کرده و در صورتی كه شكايتى دارند، با استفاده از حق خود با مراجع مربوطه در ميان بگذارند.»

او افزوده است که در انتخابات، هیچ‌کسی بازنده نیست و همه برنده اند. آقای داوودزی، ادامه داده است که بايد در كشور، فرهنگ رقابت سالم و احترام به كميسيون‌هاى انتخاباتى نهادينه شود.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه (۱ جدی)، در یک نشست خبری، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

او گفت که محمداشرف غنی، رهبر دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز، توانسته است تا ۵۰٫۶۴ درصد آرا را از آن خود کند. به همین ترتیب، عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم و گلبدین حکمتیار نیز با کسب ۳.۸۵ درصد آرا در جایگاه سوم قرار دارد.

بانو نورستانی، تأکید کرد که نامزدان معترض، می‌توانند که تا سه روز آینده، اعتراض و شکایت خود را در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، به ثبت برسانند.

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز تأکید می‌کند که نتیجه‌ی اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، برخواسته از تقلب و آرای تقلبی است و هرگز قابل قبول نخواهد بود.

از سویی هم، جان بس، سفیر امریکا در کابل، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است، نتیجه‌ای که اعلام شد، ابتدایی بود و هنوز هم گام‌های زیادی تا اعلام نتیجه‌ی نهایی باقی مانده است.