غنی: جنگ غیرمحدود شده و شیوه‌ی جنگ نیز به گونه‌ی بنیادی تغییر کرده است

صبح کابل
غنی: جنگ غیرمحدود شده و شیوه‌ی جنگ نیز به گونه‌ی بنیادی تغییر کرده است

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، می‌گوید که در حال حاضر، جنگ غیر محدود شده و سرحد میان جنگ و غیرجنگ از بین رفته است.

آقای غنی که روز دوشنبه (۹ حمل)، در دانشگاه ملی تاجیکستان سخنرانی می‌کرد، گفت که افغانستان این جنگ را روزانه تجربه می‌کند و همه نهادهای در حال ساخت این کشور، زیر حمله قرار دارد.

او افزود: «دانشگاه‌ها و فعالان مدنی و تمام نهادهایی که در حال ساختنش استیم، زیر حمله قرار دارد. شیوه‌ی جنگ به گونه‌ی بنیادی تغییر کرده است. نوع جنگ غیرمستقیم است. استفاده از سلاح راه حل نیست. حدود استفاده از سلاح، از حدود انسانی گذشته است.»

آقای غنی، در سخنرانی‌اش به تغییرات اقلیمی نیز اشاره کرد و گفت که در حال حاضر، تغییر محیط زیست به فاجعه بدل شده است.

به گفته‌ی او، اگر هوا در آسیای جنوبی ۲٫۵ درجه گرم‌تر شود، ۱۰۰ شهر بدون آب خواهد بود و حدود ۱۰۰ میلیون نفر مهاجر خواهند شد.

رییس‌جمهور تاکید کرد: «ضروری است که وضعیت محیط‌زیستی جدی گرفته شود. محیط زیست آینده‌ی انسان را به صورت اساسی مطرح می‌کند و اگر به ۴ درجه‌ی گرما برسیم، زندگی غیرممکن خواهد شد.»

او گفت که امسال در ماه حوت در افغانستان، هوا از اندازه‌ی وسطی ۱۲ درجه گرم‌تر شده بود و کوه‌ها که بزرگ‌ترین بندهای افغانستان بود و برف‌هایش به یخ‌چال‌های طبیعی بدل می‌شد و آهسته آهسته آب شده و سیستم‌های بزرگ آب‌یاری را ممکن می‌کرد، حالا با سرعت آب می‌شود و حتا بندهای کانکریتی را ذوب می‌کند.

آقای غنی، در سخنرانی‌اش، به وضعیت اقتصادی آسیا اشاره کرد و گفت که احتمال دارد که تا پنج سال آینده، چین به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان مبدل شود. او گفت که بعد از دوصد سال، آسیا دوباره محور اقتصاد جهان خواهد شد.

رییس‌جمهور هم‌چنان گفت که افغانستان و تاجیکستان هیچ نوع اختلافی بر سر منافع ندارد و رابطه‌ی دوستی‌شان را برای همیشه دوام خواهند داد. او تاکید کرد که افغانستان باثبات و تاجیکستان باثبات، بهترین فرصت را برای توریزم بین‌المللی فراهم می‌کند.

گفتنی است که در این مراسم، دانشگاه ملی تاجیکستان، به آقای غنی سند دکترای افتخاری اهدا کرد.

آقای غنی، روز دوشنبه (۹ حمل)، به منظور اشتراک در نهمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول، به شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رفت.