دیدار غنی با رهبران سیاسی؛ گام‌های بعدی در روند صلح، با تفاهم و اجماع برداشته خواهد شد

صبح کابل
دیدار غنی با رهبران سیاسی؛ گام‌های بعدی در روند صلح، با تفاهم و اجماع برداشته خواهد شد

رییس‌جمهور غنی، روز دوشنبه -۳۱ جوزا- با شماری از رهبران سیاسی و جهادی، دیدار کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری، در اعلامیه‌ای گفته است؛ در این دیدار، تأکید شده که روند صلح، اولویت دولت افغانستان بوده و تمام گام‌های بعدی در این روند، با تفاهم و اجماع لازم برداشته خواهد شد.

در این دیدار، هم‌چنان تأکید شده که صف واحد و اجماع قوی سیاسی برای تحکیم صلح و ثبات، استحکام نظام جمهوری و حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، امر حتمی و ضروری بوده و باید از حمایت قوی مردمی از نظام جمهوری، برای تحکیم ثبات استفاده شود.

در این دیدار، هم‌چنان در باره‌ی سفر آینده‌ی رییس‌جمهور غنی و هیئت همراه او به ایالات متحده‌ی امریکا، مشوره شده و این سفر، پر اهمیت خوانده شده است.

رییس‌جمهور غنی، در حالی با رهبران سیاسی و جهادی دیدار کرده که از چند ماه به این طرف، گفت‌وگوهای صلح در بن‌بست باقی مانده و هم‌چنان در جریان چند هفته‌ی گذشته، سطح حملات جنگ‌جویان طالب در افغانستان افزایش یافته است.

تنها در سه روز گذشته، بیش از ۲۰ ولسوالی به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است. وزارت دفاع اما؛ بارها گفته که به خاطر جلوگیری از گسترش تلفات، نیروهای دفاعی و امنیتی عقب‌نشینی تکتیکی کرده اند.

با این حال، قرار است رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، روز جمعه‌ی آینده، به واشنگتن رفته و با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده دیدار کنند.

کاخ سفید، در بیانیه‌ای از سفر آقای غنی و آقای عبدالله به واشنگتن خبر داده و گفته است که ایالات متحده با دولت افغانستان در ارتباط و تعامل خواهد بود تا مطمین شود که این کشور، بار دیگر به پناه‌گاه امن گروه‌های تروریستی که امریکا را تهدید کند، مبدل نخواهد شد.