غنی: عدم پذیرش پیشنهاد آتش‌بس از سوی طالبان فاجعه‌بار خواهد بود

صبح کابل
غنی: عدم پذیرش پیشنهاد آتش‌بس از سوی طالبان فاجعه‌بار خواهد بود

به دنبال افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان، محمداشرف غنی، تأکید کرده است که عدم پذیرش پیشنهاد آتش‌بس از سوی گروه طالبان، سبب فاجعه‌ی انسانی خواهد شد.
آقای غنی، چهارشنبه‌شب (۳ ثور)، در کنفرانس ویدیویی با سفرای کشورهای کمک‌کننده، گفته است: «ما به طالبان آتش‌بس را پیشنهاد کردیم و امیدواریم آنان پاسخ مثبت بدهند و در غیر آن، اگر طالبان تهدید کرونا را به درستی درک نکنند، سبب فاجعه‌ی بیشتر انسانی خواهد شد.»
رییس‌جمهور غنی افزوده است که حکومت افغانستان، به شهروندانی که زیر سایه‌ی طالبان قرار دارند نیز فکر می‌کند و می‌خواهد تا به آن‌ها کمک برساند.
این در حالی است که به دنبال گسترش ویروس کرونا، دبیرکل سازمان ملل متحد، از تمام طرف‌های درگیر در سراسر جهان خواست تا برای رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر، آتش‌بس کنند.
گروه طالبان اما تا کنون در این باره پاسخی ارائه نکرده است.
با این حال، آقای غنی، می‌گوید که آزادی زندانیان طالب از سوی حکومت افغانستان، گامی بود تا پروسه‌ی صلح تقویت شده و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.
گفتنی است که تا کنون، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان، به گونه‌ی رسمی آغاز نشده و تنها ۴۳۲ زندانی طالب و ۶۰ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌ اند.
حکومت افغانستان، گفته است که تنها ۱۵۰۰ زندانی طالب، به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار ویروس کرونا، با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقی‌مانده‌ی ‌شان، آزاد خواهند شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x