آغاز نشست قلب آسیا-پروسه استانبول؛ کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنند

صبح کابل
آغاز نشست قلب آسیا-پروسه استانبول؛ کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنند

نهمین نشست وزرای خارجه‌ی قلب آسیا-پروسه استانبول، روز دوشنبه (۹ حمل)، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد و قرار است در آن، مقام‌های بلندرتبه‌ی کشورهای عضو این نشست، در باره‌ی صلح افغانستان و اجماع منطقه‌ای گفت‌وگو کنند.

میرویس ناب، معین سیاسی وزارت خارجه که در این نشست صحبت می‌کرد، از کشورهای منطقه خواست تا برای برقراری آتش‌بس در افغانستان تلاش کنند.

آقای ناب گفت که گروه‌های تروریستی بین‌المللی و قاچاق‌بران مواد مخدر، به گونه‌ی جدی به روند صلح آسیب می‌زنند. او افزود: «از تمام همکاران جهانی و منطقه‌ای افغانستان، به ویژه کشورهایی که بر طالبان نفوذ دارند، می‌خواهم که برای رسیدن به یک آتش‌بس دایمی و گفت‌وگوهای معنادار صلح تلاش کنند.»

به گفته‌ی او، صلحی که قرار است در افغانستان برقرار شود، در صورتی پایدار خواهد بود که به دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته آسیبی نرسد و مردم بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند.

آقای ناب تصریح کرد: «روند صلح، زمینه‌ساز تصور یک افق تازه برای همکاری‌های منطقه‌ای، اتصال منطقه‌ای و توسعه‌ی اقتصادی منطقه است.»

از سویی هم، خسرو ناظری، معین وزارت خارجه‌ی تاجیکستان، در این نشست گفت که کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنند. او افزود که تحکیم صلح و ثبات درازمدت در افغانستان، نیازمند کمک‌های واقعی برای از‌میان‌برداشتن مشکلات اقتصادی و اجتماعی است.

آقای ناظری گفت: «در پس‌زمینه‌ی تحولات سیاسی و نظامی کنونی و اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان، ما کاهش امنیت را در منطقه و جهان احساس می‌کنیم. این موارد در گام نخست، به خطر مداوم تروریزم بین‌المللی، افراطیت مذهبی و قاچاق مواد مخدر وابسته اند.»

معین وزارت خارجه‌ی تاجیکستان، از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا برای صلح و توسعه‌ی این کشور، گفت‌وگوهای صلح را ادامه دهند. او تاکید کرد که تاجیکستان و کشورهای منطقه، از گفت‌وگوهای سازنده‌ی صلح حمایت می‌کنند.

قرار است روز سه‌شنبه (۱۰ حمل)، روز پایانی نهمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول باشد. در نشست روز سه‌شنبه، رییس‌جمهور غنی و وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو این نشست سخن‌رانی خواهند کرد.

رییس‌جمهور غنی، صبح روز دوشنبه (۹ حمل)، در راس هیئت عالی‌رتبه‌ی دولتی، به منظور شرکت در این نشست، به تاجیکستان رفت. آقای غنی، با امام‌علی رحمان -رییس‌جمهور تاجیکستان- دیدار کرده و قرار است در دانشگاه دولتی تاجیکستان سخن‌رانی کند. گفته می‌شود که دانشگاه دولتی تاجیکستان، به آقای غنی سند دوکتورای افتخاری خواهد داد.