وزیر خارجه‌ی آسترالیا: ادامه‌ی خشونت‌ها از سوی طالبان نگران‌کننده است

صبح کابل
وزیر خارجه‌ی آسترالیا: ادامه‌ی خشونت‌ها از سوی طالبان نگران‌کننده است

ماریس پین، وزیر خارجه‌ی آسترالیا، گفته است که ادامه‌ی خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ی غیرنظامیان، به ویژه زنان و دختران از سوی جنگ‌جویان طالب، نگران‌کننده است.

بانو پین، این موضوع را روز چهارشنبه -۶ اسد-، در تماس تلفنی با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان مطرح کرده است. در این تماس تلفنی، در باره‌ی وضعیت افغانستان، روابط دیپلماتیک، ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه و چشم‌انداز صلح در افغانستان، صحبت شده است.

وزیر خارجه‌ی آسترالیا، گفته است که کشورش حامی صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان بوده و بر اهمیت گفت‌وگوهای صلح تأکید می‌کند. او، از گروه طالبان خواسته است تا برای دسترسی به صلح، به تعهدات خود پابند باشد.

از سویی هم، محمدحنیف اتمر، گفته است که گسترش روابط برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک میان دو کشور، به ویژه در اوضاع کنونی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک‌سالی، عدم مصونیت غذایی و کووید-۱۹ مواجه است، مهم است.

وزارت خارجه، گفته است؛ در این تماس تلفنی، دو طرف توافق کرده اند که در براه‌ی اقدامات عملی، به شمول احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پیگیری جرایم جنگی تعدادی از نیروهای ویژه‌ی آسترالیایی در افغانستان، تجدید توافق‌نامه‌ی مشارکت دوجانبه و هم‌چنان امضای تفاهم‌نامه‌ی مساعدت‌های توسعه‌ای برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ میلادی، با هم کار کنند.