سیما سمر به عنوان عضو بورد عالی سازمان ملل در امور بیجا شدگان داخلی گماشته شد

صبح کابل
سیما سمر به عنوان عضو بورد عالی سازمان ملل در امور بیجا شدگان داخلی گماشته شد

دفتر سرمنشی سازمان ملل متحد، فهرست اعضای بورد عالی بیجا شدگان داخلی را اعلام کرده که بر اساس آن، سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر افغانستان نیز، به عنوان عضو این بورد گماشته شده است.

ریاست مشترک این بورد را، فدریکا موگرینی، نماینده‌ی پیشین روابط خارجی و پالیسی‌های امنیتی اتحادیه‌ی اروپا و دونالد کابیروکا، رییس فعلی صندوق وجهی جهانی مبارزه با بیماری‌های ایدز، توبرکلوز و ملاریا، به عهده دارند.

سیما سمر از افغانستان، پاولاگا ویرابیتانکور از کولمبیا، ناصر جوده از اردن، پیر هیگ کینز از ناروی، می تیکو کاسا گوتیلی از ایتوپیا و پاولین ریاک از سودان جنوبی، اعضای این بورد استند.

این بورد، تجربه‌های حکومت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، جامعه‌ی مدنی و سکتور خصوصی را گردآوری کرده و تا اوایل سال آینده‌ی میلادی، به سرمنشی سازمان ملل متحد ارائه می‌کند. این بورد، حد اقل سالانه، چهار نشست خود را در شهرهای نیویارک، ژنیو و جاهای دیگر برگزار خواهد کرد.

گفتنی است که سال گذشته، تعداد افرادی که در نتیجه‌ی منازعه بیجا شده‌اند، به بیش از چهل و یک میلیون نفر رسید. همچنان در سال گذشته، ۱۷ میلیون نفر در نتیجه‌ی آفات طبیعی از مناطق شان بیجا شده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به اعضای این بورد وظیفه سپرده تا راه‌حل‌های دراز مدت را برای بیجاشدگان داخلی دریابند و در مورد بیجاشدگان به کشورهای عضو و سازمان ملل متحد، به افزایش آگاهی جهانی اقدام کنند تا اقدامات شان در این باره بهبود یافته و به تمامی افرادی که متأثر شده اند (به شمول افراد بیجا شده و جوامع میزبان آن‌ها) کمک شود.

سیما سمر، در حال حاضر، نماینده‌ی ویژه‌ی رییس جمهور و وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌المللی است. او پیش از این، به عنوان رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، وزیر امور زنان و همچنان به عنوان گزارش‌گر ویژه‌ی ملل متحد در امور حقوق بشر برای سودان، کار کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x