مهلت‌ چهار روزه‌ی تیم ثبات و همگرایی به کمیسیون انتخابات

صبح کابل
مهلت‌ چهار روزه‌ی تیم ثبات و همگرایی به کمیسیون انتخابات

اعضای ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، به کمیسیون مستقل انتخابات، مهلت چهار روزه‌ای داده اند تا در تصمیم‌گیری‌های خود تجدید نظر کند، در غیر آن، فصل جدیدی از اعتراضات در کشور آغاز خواهد شد.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، روز سه‌شنبه (۵ قوس) در یک نشست خبری گفت که اکثر نامزدان ریاست‌جمهوری، مخالف تفتیش و بازشماری آرا استند و ناظرین آن‌ها نیز در این روند شرکت نکرده اند.

او افزود، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، زیر فشارهای مستقیم ارگ ریاست‌جمهوری قرار دارند و به همین دلیل، نمی‌توانند در خصوص سه نوع آرای تقلبی، تصمیم قانونی بگیرند.

آقای فرهمند، می‌گوید که با تصفیه‌ی سه نوع رأی تقلبی (۱۳۷ هزار مشکوک، ۱۰۲ هزار خارج از رأی‌خارج از زمان و ۲۴۲۲ صندوق قرنطین شده) از آرای پاک، مجموع آرای پاک این دسته‌ی انتخاباتی به ۵۱٫۸۹ درصد می‌رسد.

به گفته‌ی او، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی در ۱۳ روز اخیر، انتظار داشت تا کمیسیون انتخابات در تصمیم‌گیری‌های غیرقانونی خود تجدید نظر کند و آرای تقلبی را وارد روند بازشماری نسازد؛ اما اعضای کمیسیون صلاحیتی ندارند و تحت تاثیر مستقیم ارگ ریاست‌جمهوری قرار دارند.

معاول اول دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید کرد که اگر کمیسیون مستقل انتخابات تا روز شنبه (۹قوس)، در تصمیم‌گیری های خود تجدید نظر نکند، مردم افغانستان برای حفاظت از آرای‌شان، به جمع اعتراض کنندگان هفت ولایت پیوسته و فصل جدیدی از اعتراضات آغاز خواهد شد.

بر بنیاد قانون انتخابات و طرزالعمل‌های کمیسیون، باید موادهای انتخاباتی از طریق دستگاه بایومتریک به سرور مرکزی انتقال داده می‌شد، اما این کار صورت نگرفت و در عین حال، در جریان جمع‌بندی آرا، قفل دروازه‌ی معلومات مرکزی کمیسیون شکستانده شد که به گفته‌ی معاون اول دسته‌ی ثبات و همگرایی، این عوامل، سبب نگرانی‌های زیادی در میان مردم افغانستان شده است.

آقای فرهمند، با حمایت از اعتراضات مردم در هفت ولایت، خاطرنشان کرد که شهروندان این ولایت‌ها در مقابل روند بازشماری غیرقانونی آرا ایستادگی کردند؛ اما کوتاهی‌ای از سوی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی صورت گرفت و نتوانست پیام دهد که در کنار شهروندان معترض ایستاده است.

این در حالی است که روند تفتیش و بازشماری آرا در ۲۵ ولایت افغانستان تکمیل شده و دو ولایت دیگر (ننگرهار و کندهار) تا ساعاتی بعد تکمیل می‌شود؛ اما این روند در هفت ولایت شمالی کشور به دلیل اعتراضات گسترده‌ی هواداران شماری از دسته‌های انتخاباتی، متوقف شده است.