وزارت خارجه: ۷ نفر از کارگران معدن که در پاکستان به قتل رسیدند، شهروند افغانستان بودند

صبح کابل
وزارت خارجه: ۷ نفر از کارگران معدن که در پاکستان به قتل رسیدند، شهروند افغانستان بودند

وزارت خارجه، کشته شدن ۱۰ کارگر معدن در ایالت بلوچستان پاکستان را محکوم کرده و گفته است که ۷ نفر آن‌ها شهروند افغانستان بوده اند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۵ جدی) از سوی وزارت خارجه به نشر رسید، آماده است که مسئولان قونسگری کشور در کویته‌ی پاکستان، از خانواده‌های قربانیان دلجویی کرده و برای شناسایی اجساد اقدام کرده اند.

در اعلامیه آمده است: «وزارت خارجه به قونسلگری افغانستان در کویته‌ی پاکستان، وظیفه سپرده تا هرگونه کمک و مساعدت را در اختیار خانواده‌های قربانیان قرار دهد.»

وزارت خارجه، هم‌چنان به همکاری با پاکستان برای تحقیقات، شناسایی عاملان این رویداد و جلوگیری از تکرار این گونه رویدادها، تاکید کرده است.

به دنبال کشته شدن ۱۰ تن از کارگران معدن در منطقه‌ی مچ در ۵۰ کیلومتری کویته‌ی پاکستان که تمام این افراد شیعه-هزاره بودند، شماری از باشندگان ایالت بلوچستان پاکستان، دست به اعتراض زده و خواهان بازداشت عاملان آن شده اند. آنان، با انتقال اجساد کشته شدگان، به شاه‌راه کراچی- چمن، این شاه‌راه را به روی ترافیک بسته اند.

۱۰ تن از کارگران معدن، روز یک‌شنبه (۱۴ جدی) ابتدا توسط مردان از سایر کارگران شناسایی و ربوده شده و سپس کشته شدند. بعضی از رسانه‌ها در ابتدا، تعداد کشته شدگان را ۱۱ نفر گفته بودند.

مسئولیت قتل این افراد را گروه داعش به عهده گرفته است.

عمران خان، نخست‌وزیر و شماری از مقامات دیگر پاکستان این رویداد را محکوم کرده و از نهاهای امنیتی خواسته اند عاملان آن را شناسایی و مجازات کنند.