صدیق صدیقی: فهرست شرکت‌کنندگان در نشست بیجینگ آماده شده است

صبح کابل
صدیق صدیقی: فهرست شرکت‌کنندگان در نشست بیجینگ آماده شده است

سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که هیأتی از افغانستان به ‌شمول نمایندگان حکومت و شماری از چهره‌های سیاسی، در نشست بین‌الافغانی بیجینگ، پایتخت چین، شرکت خواهد کرد.

صدیق صدیقی، روز دوشنبه (۶ عقرب) در یک نشست خبری، گفت که فهرست شرکت‌کنندگان نشست بیجینگ، آماده شده و اعضای آن، شامل نمایندگان احزاب سیاسی، متحدان سیاسی، اپوزیسیون، دولت و سایر اقشار مختلف است.

قرار بود نشستی در باره‌ی روند صلح افغانستان، در اواخر ماه جاری میلادی در بیجینگ، پایتخت چین برگزار شود؛ اما این نشست، بنا بر دلایلی به تعویق افتاده است. آسوشتیدپرس به نقل از منابعی گفته است که نشست بیجینگ برای مدت کوتاه؛ ولی نامعلوم به تعویق افتاده است.

در همین حال، سخنگوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که تاریخ نشست بیجینگ را دولت چین تعیین کرده بود و در حال حاضر نیز به تعویق افتادن این نشست، بستگی به تصمیم کشور چین دارد.

آقای صدیقی، پیش از این، گفته بود که نشست بیجینگ، ادامه‌ی نشست‌های قطر و مسکو است و حکومت افغانستان با برگزاری آن موافقت کرده است. او افزود بود این نشست مذاکره و گفت‌وگوی مستقیم نیست؛ بلکه در آن تنها دیدگاه‌ها در مورد صلح افغانستان مطرح می‌شود.

سخنگوی ریاست‌جمهوری تأکید کرده بود که اعلام آتش‌بس و توقف خشونت، کوتاه‌ترین راهی است که طالبان می‌توانند از طریق آن، با دولت افغانستان وارد گفت‌وگو شوند.