وحید عمر: حکومت افغانستان برای شرکت در نشست بیجینگ آماده است

صبح کابل
وحید عمر: حکومت افغانستان برای شرکت در نشست بیجینگ آماده است

مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، می‌گوید که حکومت افغانستان، برای شرکت در نشست بیجینگ آمده است.

وحید عمر، روز پنج‌شنبه (۷ قوس) در یک نشست خبری گفت که فهرست اعضای هیأت شرکت کننده در نشست بیجینگ، به دولت چین سپرده شده است.

او افزود: «روزی که فهمیدیم چین می‌خواهد نشستی را در مورد صلح افغانستان میزبانی کند، هیأتی تشکیل دادیم و فهرست آن را فرستادیم، اگر کسی با فهرست ما مشکل دارد، کار خودش است، ما از طرف خود، تمام کار را انجام دادیم.»

آقای عمر، تأکید کرد: «زمانی که حکومت افغانستان خواستار گفت‌وگو با طالبان بود، این گروه آمادگی نداشت؛ اما حالا که این گروه آماده‌ی گفت‌وگو شده، می‌گوید که با هر کسی حرف می‌زند، ولی با دولت افغانستان نه؛ این گروه می‌گوید که هیأت حکومت را قبول نداریم و باید هیأت دیگری را بفرستند.»

او تأکید کرد که وقتی حکومت افغانستان به هیأت گفت‌وگو کننده‌ی طالبان اعتراضی نمی‌کند، این گروه هم نباید به چگونگی ترکیب هیأت دولتی اعتراضی داشته باشد.

آقای عمر همچنان گفت که توافق صلح، با رهبری مردم و حکومت افغانستان، سبب برقراری صلح پایدار خواهد شد؛ در غیر آن، بحران دیگری به وجود خواهد آمد.

قرار است به زودی، نشستی در بیجینگ پایتخت چین، میان نمایندگان طالبان، شماری از چهره‌های سیاسی و هیأتی از نمایندگان دولت افغانستان، برگزار شود. حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که نشست بیجینگ، آغازگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.

از سویی هم، در جریان چند روز گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، آغاز شده است.

منابعی، تأیید کرده اند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده است.

یک منبع در گروه طالبان، با اشاره به آغاز دیدارها، گفته است که مذاکره میان دو طرف از نقطه‌ی صفر آغاز نخواهد شد. او افزوده است، موارد زیادی که در دوره‌های قبلی مذاکرات میان امریکا و طالبان بر سر آن توافق شده بود، پا برجاست و تنها با آغاز رسمی مذاکرات، در مورد موارد اختلافی جزئی بحث خواهد شد.