برشنا: کابل و ده ولایت دیگر افغانستان تا مدت نامعلومی بی‌برق خواهد بود

صبح کابل
برشنا: کابل و ده ولایت دیگر افغانستان تا مدت نامعلومی بی‌برق خواهد بود

مقام‌های شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) می‌گویند که در نتیجه‌ی انهدام چهار پایه‌ی استراتیژیک برق وارداتی افغانستان، برق کابل و ده ولایت دیگر قطع شده است.

آنان تأکید دارند که از آغاز سال جاری خورشیدی تا کنون، این سومین‌ بار است که چهار پایه‌ی استراتیژیک برق وارداتی افغانستان، منهدم می‌شود.

سال‌ها است که نیروهای مسلح غیر مسؤول و شورشیان برای ایجاد فشار روی حکومت، باج‌گیری و خراب‌کاری، پایه‌های برق وارداتی به افغانستان را در جاهای گوناگون مورد حمله قرار داده و تخریب می‌کنند.

در آخرین موارد و پس از زیر فشار قرار گرفتن گروه‌های تروریستی، آن‌ها روز یک‌شنبه‌ی این هفته (۲۳ سنبله)، پایه‌ی برق وارداتی تاجیکستان به افغانستان را در منطقه‌ی عسقلان و حسن‌تال ولایت بغلان، توسط ماین، منفجر کردند.

مسؤولان شرکت برشنا، تأیید می‌کنند که چهار پایه، اخیرا در ولایت‌های کندز و بغلان توسط شورشیان ماین‌گذاری شده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت: «در اثر انفجار ماین، سه پایه برق واردتی به افغانستان در بغلان و یک پایه در ولایت کندز تخریب شده است که به شمول کابل، برق وارداتی ولایت‌های مرکزی، جنوبی و جنوب-شرقی افغانستان نیز کاملا قطع شده است.»

آقای توحیدی می‌گوید که ساحه‌ ناامن است و وصل کردن دوباره‌ی لین‌ها بسیار مشکل و زمان‌بر خواهد بود.

مسؤولان شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهند که تأسیسات عام‌المنفعه را قربانی اهداف سیاسی و جنگی خود نکنند.

بر اساس آمار این شرکت، در یک ماه گذشته، ده‌ها بار، پایه‌های برق در مسیرهای مختلف بر اثر جنگ و ناامنی در مسیرهای هلمند، کندهار، غزنی و کابل منهدم شده‌ است.

در حال حاضر، برق ولایت‌های «کابل، پروان، کاپیسا، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، غزنی و پنجشیر» قطع است.